Hasznos útitárs

K ö n y v e s h á z

Pósa Tibor
2006. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Lonely Planet útikönyvsorozatával kár versenyezni, ugyanis a nyugati kiadó munkái olyan, már-már mindenre kiterjedő információhálót nyújtanak, hogy azt egy jóval szűkösebb technikai hátországgal rendelkező magyar szerzőtől elvárni képtelenség volna – főként ha a különböző kiadványaiban közreműködő szakemberek együttes tudását összegezzük. Viszont van, amiben lehet követni a neves útikönyvsorozat szerzőit: a pontosságban, a megbízhatóságban és a frissességben. E területeken Sztaricskai Tibor London-útikönyve valóban megállja a helyét a korszerű bedekkerekkel való összehasonlításban. Különösen úgy, hogy Nagy-Britannia fővárosának bemutatásához internetes honlap is kapcsolódik, amelyen a szerző naprakészen frissíti az útikönyvében közölt információkat, és aktuális, érdekesnek ígérkező londoni rendezvényekről is tájékoztatja az olvasót.
Egy útikönyvnek nem az a feladata, hogy tartalmazza a különböző éttermekben kapható ételkülönlegességek receptjeit, hanem legyen hasznos útitárs: viszonylag kis méretű, jól forgatható, egyszerűen tájékoztató. Sztaricskai Tibor London-útikönyve ilyen. A szokásos történeti, földrajzi, politikai, gazdasági ismeretnyújtást nem ereszti bő lére a szerző, aki fiatal kora ellenére a világ jó pár országában megfordult már. Annál részletesebb viszont a gyakorlati tudnivalók tárgyalása, amely számtalan valóban hasznos információ tárháza. Ebben a fejezetben a brit főváros étkezési szokásaitól a pubokig, a közlekedéstől az egészségügyi ellátásig, a szórakozási lehetőségektől a vásárlásig szinte minden megtalálható. A londoni szálláshelyek közül több mint száz hotelről, 80 étteremről, 60 hagyományos sörözőről tudhatunk meg részletes információkat.
Mindenhol, így a könyv második részében taglalt londoni látványosságok esetében is, megtaláljuk a pontos címet, a telefonszámot, az internetelérhetőséget, a nyitva tartást, a szállás, a belépőjegy árát, sőt nem egy esetben az igénybe vehető kedvezményeket is. London bemutatását logikusan a központ részletes leírásával kezdi a szerző, majd a különböző égtájak szerint veszi végig a kerületek nevezetességeit. A pontosságot hivatott szolgálni az útikönyvben található majd félszáz térkép is, amelyen még a tömegközlekedési megállókat is feltüntették. A tömény információkat a keretes írások hivatottak oldottabbá tenni, amelyekben rövid anekdotákat, történelmi visszaemlékezéseket, könnyű helyszíni leírásokat olvashatunk.
Az egyetlen kritikai észrevétel a London-útikönyvhöz: talán kevesebb és nagyobb kép sokkal jobb hatást keltett volna, mint a két blokkban közölt – nem egy esetben hat-hét bélyeg nagyságú – fotó az amúgy sem terjedelmes méretű oldalon. Mindenesetre Sztaricskai Tibor London-útikönyve, első ilyen jellegű vállalkozása megfelel a bedekkerekkel szembeni elvárásoknak, az áráról nem is szólva, hiszen a bevezetőben idézett nyugati kiadványokénak a töredékébe kerül.
(Sztaricskai Tibor: London – Útikönyv. Somos Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 2990 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.