Hiába kutattak túlélők után

Meghaladja az ezernyolcszázat a pénteki földcsuszamlás halálos áldozatainak száma a Fülöp-szigeteken. Vasárnap reggelig hetven holttestet emeltek ki a sárlavinából, és már semmi reményt nem fűznek ahhoz, hogy Guinsaugon falu betemetett lakói közül bárkit életben találjanak. Újabb földcsuszamlás végzett tegnap öt emberrel az ország egy másik településén is.

MN-összeállítás
2006. 02. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt két napban nem találtak túlélőre a mentőcsapatok a Fülöp-szigetek Guinsaugon nevű falujában, amelyet pénteken földcsuszamlás temetett maga alá. Az első napon mindössze negyvenöt embert sikerült kimenteni a Leyte szigetén lévő falut elborító tíz méter vastag sárból, s vasárnap reggelig összesen hetven holttestet hoztak felszínre. Több mint ezernyolcszáz helybélire azonban még nem bukkantak rá, így már csaknem biztosra vehető, hogy a település lakóinak túlnyomó többsége odaveszett – adta hírül a BBC. A faluból földcsuszamlástól tartva az elmúlt hetekben igen sokan elmenekültek. Ám a múlt hét közepén már valamennyien visszamerészkedtek, és ez lett a vesztük. A helyi hatóságok most már a túlélők megsegítésére koncentrálnak, valamint arra, hogy a nagy hőség miatt minél gyorsabban összegyűjthessék és eltemethessék a halottakat. A falu megmaradt lakói tegnap mésszel fertőtlenített közös sírba temették a sártömegből már kiemelt szeretteik földi maradványait.
Két amerikai hadihajó, tizenhét helikopter és ezer katona érkezett tegnap a térségbe segíteni. Bár már senki sem hiszi, hogy lehetnek túlélők a föld alatt, a mentőcsapatok nagy erőkkel próbálják kiásni azt az iskolát, ahol 283 diák és tanár tartózkodott a katasztrófa idején – írta az AP. A Fülöp-szigetek kormánya elküldte a legszükségesebb eszközöket Guinsaugonba, a Vöröskereszt felhívására pedig már elindultak a nemzetközi segélyek is a katasztrófa sújtotta területre. Elsőként Tajvan ajánlott fel százezer dollár értékű felszerelést és egy harminctagú segítőcsapatot. A szállítmányok azonban nehezen érnek célba, mert a térségben az utak nagy része járhatatlan, és a hidakat is elmosta az áradat.
Földcsuszamlás pusztított tegnap a Fülöp-szigetekhez tartozó Mindanaó szigetén, Zamboanga térségében is. A két eltemetett épületben összesen tízen voltak – többek közt egy gyermek is –, s öt ember sorsáról még nincs hír. A szerencsétlenség egy bánya közelében történt.
Mivel Guinsaugon környékén tíz nap alatt körülbelül kétméternyi eső esett, a helyi hatóságok újabb földcsuszamlásoktól tartanak. Elővigyázatosságból a hét végén tizenegy falu lakóit evakuálták.
Szakemberek szerint az özönvízszerű esőzésen kívül az is baj, hogy a világnak ezen a részén a kókuszpálma az egyik legelterjedtebb növény, amelynek azonban nem kapaszkodnak meg olyan mélyen a gyökerei a talajban, hogy mérsékelhessék a földcsuszamlások erejét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.