Az elmúlt két napban nem találtak túlélőre a mentőcsapatok a Fülöp-szigetek Guinsaugon nevű falujában, amelyet pénteken földcsuszamlás temetett maga alá. Az első napon mindössze negyvenöt embert sikerült kimenteni a Leyte szigetén lévő falut elborító tíz méter vastag sárból, s vasárnap reggelig összesen hetven holttestet hoztak felszínre. Több mint ezernyolcszáz helybélire azonban még nem bukkantak rá, így már csaknem biztosra vehető, hogy a település lakóinak túlnyomó többsége odaveszett – adta hírül a BBC. A faluból földcsuszamlástól tartva az elmúlt hetekben igen sokan elmenekültek. Ám a múlt hét közepén már valamennyien visszamerészkedtek, és ez lett a vesztük. A helyi hatóságok most már a túlélők megsegítésére koncentrálnak, valamint arra, hogy a nagy hőség miatt minél gyorsabban összegyűjthessék és eltemethessék a halottakat. A falu megmaradt lakói tegnap mésszel fertőtlenített közös sírba temették a sártömegből már kiemelt szeretteik földi maradványait.
Két amerikai hadihajó, tizenhét helikopter és ezer katona érkezett tegnap a térségbe segíteni. Bár már senki sem hiszi, hogy lehetnek túlélők a föld alatt, a mentőcsapatok nagy erőkkel próbálják kiásni azt az iskolát, ahol 283 diák és tanár tartózkodott a katasztrófa idején – írta az AP. A Fülöp-szigetek kormánya elküldte a legszükségesebb eszközöket Guinsaugonba, a Vöröskereszt felhívására pedig már elindultak a nemzetközi segélyek is a katasztrófa sújtotta területre. Elsőként Tajvan ajánlott fel százezer dollár értékű felszerelést és egy harminctagú segítőcsapatot. A szállítmányok azonban nehezen érnek célba, mert a térségben az utak nagy része járhatatlan, és a hidakat is elmosta az áradat.
Földcsuszamlás pusztított tegnap a Fülöp-szigetekhez tartozó Mindanaó szigetén, Zamboanga térségében is. A két eltemetett épületben összesen tízen voltak – többek közt egy gyermek is –, s öt ember sorsáról még nincs hír. A szerencsétlenség egy bánya közelében történt.
Mivel Guinsaugon környékén tíz nap alatt körülbelül kétméternyi eső esett, a helyi hatóságok újabb földcsuszamlásoktól tartanak. Elővigyázatosságból a hét végén tizenegy falu lakóit evakuálták.
Szakemberek szerint az özönvízszerű esőzésen kívül az is baj, hogy a világnak ezen a részén a kókuszpálma az egyik legelterjedtebb növény, amelynek azonban nem kapaszkodnak meg olyan mélyen a gyökerei a talajban, hogy mérsékelhessék a földcsuszamlások erejét.

Késes támadás Budapesten – a Batthyány téren támadt a párra, itt a videó