Tegnap publikálta a tavalyi utolsó negyedévre vonatkozó GDP-gyorsbecslését az Ecostat. A kutatóintézet megállapításai szerint kismértékben lelassult a magyar gazdaság dinamikája, a növekedés tudniillik az előző negyedévi 4,5 százalékról 4,1-re csökkent. A gazdaságelemző szerint az éves GDP-bővülés ugyancsak 4,1 százalékos volt.
Amennyiben helytálló a szóban forgó prognózis, akkor a bővülés 0,5 százalékponttal elmaradt az előző évitől. Az utolsó negyedéves növekedés nemcsak az előző három hónap, hanem a második negyedév mutatóinál is rosszabb. A magyarországi növekedés fő hajtóerejét az ipar, az építőipar és az exportvezérelt szolgáltatások jelentik – áll az Ecostat anyagában.
A kutatóintézet rávilágít arra is, hogy a mezőgazdaság teljesítménye jelentős csökkenést mutat. A jelek szerint az ágazat produktumáról másként vélekedik a szakminiszter. – Ebben a kormányzati ciklusban jelentősen nőtt az agrárium teljesítménye – mondta Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter tegnap a kormányülés utáni tájékoztatón. Az MTI jelentése alapján az agrárminiszter ezt azzal támasztotta alá, hogy míg 2003-ban az agráriumnak 9 milliárd forintos negatív eredményt kellett elkönyvelnie, addig 2004-ben 15 milliárd forint volt a nyereség. A múlt évi eredmény az előző évhez képest megnégyszereződött, azaz az ágazat nyeresége elérte a 60 milliárd forintot. A miniszter szerint az idén az ágazati eredmény eléri majd a 100-110 milliárd forintot, amelyből már a bővített újratermelést is finanszírozni lehet.
Sereghajtók vagyunk. Az Eurostat ugyancsak tegnap publikálta a teljes Európai Unió és az eurózóna növekedési adatait. Az unióban 1,8, míg az euróövezetben 1,7 százalék volt a gazdaság bővülése. A múlt esztendőben az EU gazdasági növekedésének dinamikája 0,8 százalékponttal csökkent. A közép- és kelet-európai uniós országok közül a magyar gazdaság produkálta az egyik leglassabb növekedést a tavalyi harmadik negyedévben – derül ki a jelentésből, amely szerint hazánk mindössze Szlovéniát és Lengyelországot tudta megelőzni a GDP-bővülés tekintetében. Az uniós adatok szerint az új tagállamok éllovasainak Lettország és Észtország számít 11,4 és 10,4 százalékos növekedéssel. Régiós versenytársaink közül a legjobb eredménnyel, 6,2 százalékos bővüléssel Szlovákia zárta a harmadik negyedévet.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével