Májustól indítja el az adóhatóság a vállalkozások havi elektronikus bevallását. Ettől a hónaptól első lépcsőben 50 ezer adózót köteleznek a rendszer alkalmazására. Ebbe a körbe a negyedéves áfabevallók, a 450 kiemelt adózó, valamint a tízezer legnagyobb adózó tartozik – jelentette ki Szikora János, az APEH elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Az APEH honlapjának eléréséhez először a jogosultságot kérőnek regisztráltatnia kell magát egy okmányirodában. A kérelmező lehet a vállalkozás alkalmazottja, de akár egy könyvelőcég is. A havi bevallás közelmúltban megnyílt lehetőségével eddig 17 ezren éltek, akik hozzávetőlegesen 80 ezer adózót képviselnek. Ugyanakkor meglepő módon a jelentkezők között alig kétezer olyan adózó van, akinek májustól kötelező lesz az elektronikus bevallás.
A jövő évtől – második lépcsőben – 1,2 millió vállalkozás számára lesz kötelező az új bevallási módszer alkalmazása, s ezzel gyakorlatilag az összes érintett adatai elektronikus úton kerülnek majd az adóhivatalhoz. A regisztrációs kötelezettséget nem teljesítőkre, illetve késve teljesítőkre az APEH 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírságot róhat ki. A bevezetendő rendszer előnyei között említette Futó Iván elnökhelyettes, hogy a megkapott kóddal később bármelyik államigazgatási eljárásban részt vehet az arra jogosult. A bevallás beérkezéséről azonnali értesítést kap a beküldő, majd a tartalmi vizsgálat után a bevallás értékeléséről is.
Vadász Iván, az Adótanácsadók Egyesületének alelnöke kérdésünkre elmondta: megítélése szerint az adófegyelemhez vezető út első lépése az ilyen jellegű adatszolgáltatás. A szakember reményét fejezte ki, hogy a rendszer működni fog, ugyanakkor néhány súlyos hibára is felhívta a figyelmet. Érthetetlennek nevezte például, hogy az új bevallás ellenére fennmaradnak párhuzamos rendszerek. Miután az összes munkavállalóról minden járulékadatot közölnek, mindössze a magánnyugdíjpénztár kódját kellene hozzátenni az adatokhoz, s mellőzni lehetne a magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatos külön adatszolgáltatást. Az alelnök érvelése szerint az egységes munkavállalói nyilvántartói adatbázis és a megyei, illetve fővárosi egészségbiztosítási pénztárak számára leadott adatok is fölöslegesen duplázódnak. További probléma, hogy a vállalkozók nevében eljáró könyvelők, akik állandó megbízással rendelkeznek, teljes felelősséggel tartoznak az adatokért, s a vállalkozó helyett bírságolhatók. A problémákat a szakma még a bevallási rendszer előkészítése során jelezte, ennek ellenére minden változatlan maradt. Ráadásul az államapparátus sem igazán áll a helyzet magaslatán. Az alelnök szerint erről a nagyon fontos lépésről már most igen részletes tájékoztató füzetnek kellene rendelkezésre állnia, illetve az érintetteknek már pontosan tudniuk kellene, hogy mikor esedékes bejelentkezésük a rendszerbe.

Luxusnyaraló csak milliárdosoknak? – Így szálltak el az árak a Balatonnál