Arra készül az olasz hegyi mentőszolgálat, hogy a köd felszálltával ismét elindítja helikopterét az olaszországi Júliai-Alpokban maradt négy magyar barlangász felszínre hozataláért – közölte tegnap lapunkkal Hegedűs Gyula, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat vezetőségi tagja.
Miként arról beszámoltunk: lavinaomlás sodorta el hétfőn egy magyar barlangászexpedíció három tagját Észak-Olaszországban, a Canin-hegységben. Egy fiatal nő és egy férfi életét vesztette, harmadik társuk megmenekült. A tíztagú magyar csoport (a Gortani Team), az elmúlt hét végén indult expedícióra a Gortani-barlangba. A halálos baleset akkor következett be, amikor a csapat három tagja hétfőn hazaindult. A mentési akció kedden hajnalban kezdődött, miközben a barlangban maradt magyarok mit sem sejtve a felszínen történtekről, folytatták elkezdett munkájukat. Közülük a túlélővel együtt négyen tegnap hajnalban érkeztek haza Magyarországra, mivel az ő szabadságuk lejárt.
A barlangban maradt négy kutató továbbra sem értesült a lavinaomlásról. Ettől függetlenül az olasz mentők értük mennek, és a pánik elkerülése végett nem tájékoztatják őket a balesetről, hanem lehozzák mindannyiukat a hegyről – mondta Hegedűs Gyula, aki hangsúlyozta, hogy a csapat többi tagja nincs életveszélyben, és cáfolta a korábbi híreszteléseket is, miszerint a barlangászok a hegy mélyén rekedtek volna.
Ismereteim szerint hat hegyi mentő indul el utánuk, akik közül kettő a bejáratnál marad, négy pedig lemegy a harminckilenc kilométer hosszú barlangba a magyarok táborhelyére – mondta Hegedűs Gyula.
A mentők arra hivatkoznak majd, hogy rosszra fordult az időjárás, ezért kiürítik a járatokat – ismertette a részleteket a szakember. Közölte azt is, hogy a barlang szájánál az olasz mentők már elhelyeztek egy rádiókészüléket, valamint egy üzenetet is. Ebben az áll, hogy ha a lent maradt magyarok hamarabb a felszínre érkeznek, jelentkezzenek a rádión, mert segítséget kapnak a veszélyessé vált terep elhagyásához.
A magyar kutatók a Gortani-barlang ismeretlen részeinek feltárása, feltérképezése és fotódokumentálása céljából keresik fel rendszeresen a Canin-hegységet.
Egy-egy expedíció a járatokban a későbbi közlekedés megkönnyítéséhez szükséges eszközök felszerelését is elvégzi. Tizenhárom év alatt magyar szakemberek csaknem húsz kilométert tártak fel a 880 méter mélységű barlangból.

Cserpes Laura: „Abban a pillanatban egy perc alatt váltam felnőtté”