A rendezvényen elhangzott, hogy a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) színházi világnak is fontos tagjai eredményeikkel örök nyomot hagytak kultúránkban. Ide sorolhatjuk például Vörösmarty Mihályt, Arany Jánost, Madách Imrét vagy Kodály Zoltánt.

„Tudomány és művészet gyökere egy”
Az MTA elnöke, Freund Tamás a beszédében kiemelte:
Ezek azok az idők, amikor nem egyszerűen lehetőség, hanem kötelesség, hogy a művészetek és a tudományok képviselői a nemzeti kultúra túlélése és fejlődése érdekében megosztottságainkat áthidaló virtuális fórumokat teremtsenek. Ennek jegyében a Magyar Tudományos Akadémia kétszáz éves jubileuma alkalmából nagy súlyt fektet arra, hogy a másik két reformkori nemzeti intézménnyel, a Magyar Nemzeti Múzeummal és a Nemzeti Színházzal közösen is méltó módon megemlékezzen annak a kornak a páratlan örökségéről, amely máig meghatározza szellemi, kulturális, művészeti és tudományos életünket
– hangsúlyozta. Az elnök megemlítette az egy hete a Magyar Nemzeti Múzeumban megnyílt Varázshatalom – Tudás. Közösség. Akadémia című új időszaki kiállítást, amely az MTA és a Magyar Nemzeti Múzeum közös rendezésében látható. A közösség tudása – a tudás közössége, ez a mottója a tárlatnak, amely öt különböző látványvilágú tematikai egységben mutatja be az Akadémia történetét, közösségteremtő erejét, jelentőségét a nemzeti azonosságtudat és a polgári fejlődés formálódásában, az intézmény belső működését, a tudás létrehozásában és közvetítésében játszott szerepét, valamint a tudományok és a mindennapok kapcsolatát is.
– Ezt a sajtótájékoztatót azért hívtuk össze, hogy a nemzeti színházakkal közös terveinkről számoljunk be. A kapcsolódási pont nemcsak a reformkor, hiszen már Kodály is megfogalmazta: „Tudomány és művészet gyökere egy, mindegyik a világot tükrözi a maga módján” – tette hozzá az elnök.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója megtisztelőnek nevezte a felkérést. Mint mondta, a nemzeti színházak örömmel kapcsolódtak a kezdeményezéshez, és szinte mindegyik teátrum új dráma bemutatását tervezi. – Nem volt nehéz igent mondani erre a felkérésre, hiszen hősöket keres a színház. Folyamatos kutatásban vagyunk meglévő és új darabok kapcsán.
A nézők azonosulni szeretnének, hősöket akarnak látni a színpadon. Az, hogy minden nagy eredményt elért tudós hős, az nem kérdés. Életük tele van hihetetlen fordulatokkal, dicsőséges pillanatokkal és kudarcokkal. Példaképet lehet állítani velük a fiataloknak is.
Úgy vélem, ez az együttműködés nagyon inspiráló, már most azon tanakodunk, hogyan lehet a Déryné-programmal összekapcsolni ezt a sorozatot – árulta el Vidnyánszky Attila, majd hozzátette: méltó megkoronázása lesz a programoknak 2026 decemberében a Nemzeti Színházban megrendezendő fesztivál, ahol bemutatják az elkészült darabokat. Úgy érzi, megmérettetés készül: tudnak-e méltók lenni tudósainkhoz.