Moszkva és Teherán közösen dúsít uránt?

Az iráni atomkérdés megoldása nagymértékben azoktól a tárgyalásoktól függ, amelyeket az iszlám ország és Oroszország folytat a kétoldalú nukleáris együttműködésről – erre világított rá a Moszkvában tartott kétoldalú eszmecsere, amely hosszabb távon a nemzetközi aggodalmakat részben eloszlatni képes közös urándúsító vállalat alapításához vezethet.

Hírösszefoglaló
2006. 02. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előremutatónak és konstruktívnak minősítette az atomválság megoldására tett orosz kompromisszumos javaslatról tartott tárgyalásokat Ali Hoszeini-Tas, az iráni legfelsőbb nemzetbiztonsági tanács titkárhelyettese, az iráni küldöttség vezetője, aki közölte, országa folytatja azokat. A tárgyalások egyes elemei reményt adnak arra, hogy megállapodást érhetünk el – közölte az iráni politikus, hozzátéve: az orosz javaslat csak része lehet a moszkvai fordulóban megvitatott szélesebb kereteknek. A küldöttség hazautazása előtt azt mondta: reméli, hogy meg tudnak állapodni Oroszországgal urándúsítást végző vegyesvállalat alapításáról. A tárgyalások alapvető része a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) március 6-i kormányzótanácsi ülésére vonatkozott, és az iráni delegációvezető szerint „mindkét félnek az a véleménye, hogy az iráni atomdossziénak az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé utalása nem lenne konstruktív döntés”.
Előzőleg az orosz atomenergia-ügynökség (Roszatom) vezetője arról tájékoztatott, hogy e hét végén Teheránban folytatja a tárgyalásokat a közös urándúsító vállalat létrehozásáról. Szergej Kirijenko megjegyezte, hogy megállapodás esetén a cég rövid időn belül megkezdheti működését. A Roszatom feje minap egy amerikai hetilapnak elmondta: Oroszország technikailag felkészült arra, hogy Irántól „átvegye az uránt, saját területén dúsítsa, s a kész nukleáris fűtőanyagot odaszállítsa. Azután a fűtőelemeket visszavesszük, s így garantáljuk, hogy ne lehessen kivonni belőlük a plutóniumot” – magyarázta. Ha ezt az elvet sikerül a gyakorlatban is működőképes formába önteni, akkor az garancia lehetne a nyugati országok számára is, hogy Irán nem nukleáris robbanófejeket állít elő a hasadóanyagból.
Míg a lassú haladás ellenére az orosz–iráni tárgyalások reménykeltőnek tűnnek, az iszlám ország a nukleáris kérdésben nem tárgyal az Európai Uniót képviselő Nagy-Britanniával, Németországgal és Franciaországgal, hanem csupán egyes európai országokkal. Az iráni külügyminiszter elmondta: nem tekinti fontosnak az EU-val való későbbi tárgyalásokat, szemben az oroszokkal folytatott egyezkedéssel.
Az iráni elzárkózás Nyugaton súlyos reakciókat válthat ki. Nem zárta ki a gazdasági szankciókat az ország ellen a német külügyminiszter. Frank-Walter Steinmeier úgy fogalmazott, hogy „csak imádkozhatunk, hogy az iráni kormány jóhiszemű döntést hozzon”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.