Megfordítaná az energiaipar állami szabályozását jellemző hazai gondolkodás irányát az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke. Járosi Márton a társulat tegnap megtartott – sorrendben immár a hetedik – energiapolitikai fórumán olyan stratégiát körvonalazott, amely a szektort a közösség igényei felől indulva alakítja. Nyitóelőadásában a szakember kihangsúlyozta, hogy ehhez először is egy átfogó energetikai kerettörvényt kellene megalkotni, amelyben rögzíteni lehetne a sarokpontokat. Utóbbiak között Járosi szerint feltétlenül szerepelnie kell az energetikai privatizáció leállításának, illetve a vezetékes ellátórendszerek közösségi tulajdonban tartásának. Járosi Márton kiemelte, hogy a hatósági ármegállapítást a háztartási fogyasztók számára a jövőben is fenn kell tartani – jövő év nyarától elvileg megszűnik ez a lehetőség – az árat pedig hatékony önköltség-ellenőrzés alapján kell megállapítani.
Mint arról korábban már beszámoltunk, az Energiapolitika 2000 által felvázolt stratégia alapvetően a nemzeti érdekekre helyezi a hangsúlyt. Ezeket az érdekeket aktív politikai magatartással Brüsszelben be kell emelni az Európai Unió gondolkodásába, mert a jelenlegi, átfogó koncepció helyett direktívákkal operáló közösségi szabályozás hátrányos helyzetbe hozza a kis tagállamokat. Az Oroszország és Németország között tervbe vett tenger alatti gázvezeték például Járosi szerint biztosan hátrányos helyzetbe hozza a közép-európai tagállamokat, egy összeurópai szintre emelt közösségi tervezés viszont olyan útvonalakat jelölne ki, amely üzleti szempontok alapján nem hagyna figyelmen kívül kis érdekérvényesítési képességgel rendelkező országokat.
A magyar energiapolitika hiánya már most tetten érhető problémákat okoz az ágazatban. Tombor Antal, a Magyar Villamosipari Rendszerirányító (Mavir) Zrt. vezérigazgatója előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a hazai hálózat biztonságos üzemeltetéséhez jelen pillanatban nem áll rendelkezésünkre elegendő tartalék. Ez egyáltalán nem szokványos helyzet, hazánkon kívül csupán Macedóniában fordul elő, minden más európai állam képes ebből a szempontból az önellátásra. A megfelelő kiegyenlítő kapacitás előteremtéséhez Tombor szerint a kormányzatnak mihamarább ösztönöznie kellene egy szabályozó szerepre is alkalmas erőmű megépítését, ellenkező esetben még az együttműködő regionális, illetve európai hálózatok által elvárt követelményeknek sem fogunk tudni megfelelni.

Megkérdezték Ruszin-Szendi Romuluszt, hogy valóban dicsőítette-e Ukrajnát a NATO ülésein – videó