Rejtély

Fehér Béla
2006. 02. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két dokumentumfilmes járta múlt vasárnap a Debrecentől északra elterülő apafai erdőt, leshelyet kerestek a falopásokról szóló rejtett felvételek elkészítéséhez, közben egy holttestbe botlottak. Azonnal bejelentést tettek a legközelebbi rendőrőrsön.
Az igazságügyi orvos szakértő szerint a 40-45 év körüli, ismeretlen személyazonosságú férfi már legalább nyolc napja feküdt az erdei utaktól távol eső vadetető közelében. Első látásra semmi nem utalt idegenkezűségre, de persze majd csak a boncolás ad választ a halál okára. A szerencsétlen ember divatjamúlt, zöld lódenkabátot, sötétkék nadrágot és zakót, alatta bőrmellényt viselt. A kalapját a helyszíntől százötven méterre találták meg egy bokorra felakadva.
Az mindenesetre bámulatos, hogy az áldozat mennyi mindennel tömte degeszre a zsebeit. A lódenkabátból többkilónyi kézzel írt feljegyzést gyűjtöttek műanyag zsákokba a rendőrök. Megtalálták többek között Bornemisza Anna (I. Apafi Mihály felesége) végrendeletét, egy lóbetegségek elűzésére szolgáló varázsima szövegét (ezt először búcsúlevélnek gondolták, de aztán észrevették a lap alján az 1612-es évszámot), továbbá Thurzó Borbála menyegzőjére Bécsben vásárolt fűszerek jegyzékét. E lista tételein sokáig merengtek a rendőrök. A papír fölé hajolva ízlelgették a szép csengésű szavakat: aszúszilva, nádméz, tengeri szőlő, lemónia, marczafánt, pomagranát… Előkerült egy 218 számozott lapból álló (egyébként befejezetlen) kézirat ezzel a címmel: A szociális eszmék fejlődése a modern kommunizmusig. Találtak két ceruzával írt költeményt, ezek szerzője bizonyára az áldozat. Az egyik vers rendkívül hosszú (hatvanhat sűrűn teleírt lap), s így kezdődik: Tüzesen süt le a nyári nap sugára / Az ég tetejéről a juhászbojtárra… A rövidebbnek pedig így hangzanak az első sorai: Régi, szelíd esték, ti is emlékké nemesedtek! / Költőkkel s fiatal feleségekkel koszorúzott / tündöklő asztal, hova csúszol a múltak iszapján? A szövegek szakszerű kiértékelése talán választ adhat a férfi kilétére.
A lódenkabát két belső zsebéből tizenhárom könyvet gyűjtöttek össze. Néhány cím ízelítőül: A budai basák magyar nyelvű levelezése (1915), a Vöslauer és Kuzmik vasáru-nagykereskedés képes árjegyzéke (1912), a Sakkújság első tizennyolc évfolyama, A 23-as gyalogezred hadialbuma (1918). Tizenöt darab összehajtogatott plakátot is rejtett a zseb, közülük a szellemes grafikai megoldásokat felvonultató, Gyökerestől tépjük ki a reakciót, valamint az Apu, hazavárunk – védekezz az üzemi baleset ellen feliratú falragaszt említhetjük.
A zakó jobb külső zsebében találták meg az áldozat pénzét. Az érmékkel a rendőrség nem tudott mit kezdeni, muzeológust kellett hívni. Ő állapította meg, hogy a hét darab aranyforintost Báthori Zsigmond, Isten kegyelméből Erdély, Moldva és Havasalföld hercege verette, a polturákat Mária Terézia, de akadt ott albán szükségpénz, sőt egy marék ötfilléres is a hatvanas évekből. A bal külső zsebben bukkantak rá a Szovjetunió alkotmányának grúz fordítására, a kárpitosmesterség részletes ismertetőjére (különös tekintettel az ülőbútorok párnázására), továbbá egy titkos ügynöki jelentésre, amely az 1987. október 23-án a Nagy Imre-emlékmécsesnél lejátszódó eseményeket foglalja össze. A jelentés lapjai közé használt fürdőjegyeket rejtett az áldozat. Volt ott egy-egy belépő a Háromszék vármegyei Kovásznára, a kolozsvári Diana gőzkádfürdőbe és a tapolcai tavas barlangba. Ebből a zsebből emeltek ki tűszelepet, alumíniumkanalat, a mezei szarkaláb egy lepréselt példányát, egy köteg görög feliratú halkonzervcímkét, sőt egy el nem küldött képes levelezőlapot is, amelyen mindössze ennyi áll: Lépj ki az életemből, hideg szívű Lomnici Anna!
A nadrág farzsebe is tartogatott meglepetéseket, mégpedig egy tizenegy centiméter hosszúságú, összeszáradt kolbászt, egy megsárgult fotográfiát az 1981-ben lebontott atyahutai szeszfőzde homlokzatáról, továbbá egy arasznyi, selyempapírba csomagolt szőlőveszszőt, amelyről a kirendelt ampelológus döbbenten állapította meg, hogy a termesztésből réges-régen kikopott fekete bakator életképes darabja.
Gondolom, ennyi elég ahhoz, hogy mindenki belássa, milyen rejtélyes eset ez. Nem lesz könnyű dolga a rendőrségnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.