Bukarestre hagyják a székely autonómiát
Bukarest. Az Európai Bizottság Románia európai uniós csatlakozása során nagy fontosságot tulajdonít a romániai kisebbségek védelmének, viszont a székely kisebbség autonómiájának biztosítása a román hatóságok illetékessége – ezt a gondolatot tartalmazza az az üzenet, amelyet Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, valamint Olli Rehn európai bővítési biztos küldött válaszként a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) leveleire. Az SZNT az Európai Unió vezető tisztségviselőinek címzett üzeneteiben azt kérte, hogy tegyék Románia csatlakozásának feltételévé a Székelyföld autonómiájának törvény általi szavatolását. (MTI)
Uniós javaslat Montenegrónak
Podgorica. Montenegró függetlenségének megszavazásához 55 százalékos minősített többség kell – tolmácsolta Miroslav Lajcák Podgoricában az EU javaslatát, amely szerint a referendumot május 14-én tartanák. Podgorica elégedetlen, a végső szót a parlament mondja ki. A szerb radikálisok nem hagynák, hogy egész Montenegró kiváljon, külön államot alakítanának ott, ahol nem szavaz a kiválásra a teljes választótestület 50 százaléka.
A radikálisok egyébként növelték népszerűségüket, most 35,3 százalékon állnak, több mint 10 százalékkal hagyták le Tadics demokratáit. (S. I.)
Spanyol megnyitás
Madrid. Spanyolország jelezte, hogy május 1-je után lehetővé teszi a korlátlan munkavállalást az új tagállamok állampolgárainak. Ezzel ötre nő azoknak a régi tagállamoknak a száma, amelyek nem alkalmaznak korlátozásokat a kelet-európai államok munkavállalóival szemben. (MN)
Európa távol marad Afrikától
Brüsszel. Az Európai Unió valószínűleg nem telepít haderőt a Kongói Demokratikus Köztársaságba a választások biztonságának garantálására, de készenlétbe helyez csapatokat, hogy azok szükség esetén az ottani ENSZ-békefenntartók segítségére siethessenek – közölte csütörtökön Brüsszelben Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja. A legkésőbb június végéig megrendezendő voksolás lesz az első szabad választás a közép-afrikai országban az 1998 és 2003 között zajló, s mintegy négymillió ember halálát követelő polgárháború óta. (MTI)
Kaukázusi távlatok
Brüsszel. Az idei lehetne az az év, amikor nagyobb fokozatra kapcsoljuk partneri kapcsolatainkat a Kaukázus vidékén – hangsúlyozta Benita Ferrero-Waldner. A külügyi biztos ezen a héten Grúziát, Örményországot és Azerbajdzsánt keresi fel. A vizit célja többek között annak demonstrálása, hogy a cselekvési tervről szóló tárgyalások az EU és a három ország között megint sínen vannak. Az Azerbajdzsán és Örményország közötti békétlenségek elsimítása megnyithatja az utat az EU-ba irányuló azeri és kazah olaj előtt, ezenkívül Grúzia azt tervezi, hogy új földgázvezetéket épít Iránnal – írja a BruxInfo. (MN)

Az urbex szerelmeseinek új kedvenc helye lesz ez a hátborzongató balatoni üdülő