Torinói hópihék

MN
2006. 02. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A turisták és az önkéntesek körében Neve és Gliz, a hógolyót és a jégkockát szimbolizáló két kabalafigura a sztár a torinói téli olimpián. A sajtófőközpont ajándékboltjában két naponta újabb és újabb szállítmányt kell rendelni, a város főterén felállított hatalmas sátorban pedig szinte közelharc folyik a kabalafigurákért és az ötkarikás emléktárgyak széles választékáért. A gyűjtők hagyományos olimpiai jelvényvadászata is javában folyik. A városi versenyszínhelyek, valamint a főpályaudvar környékén a gyűjtők – vagy inkább talán árusok – földre helyezett pokrócokon, kis asztalokon kínálják értékeiket. Az olimpiai faluban dolgozó önkéntesek is előszeretettel foglalkoznak jelvényszerzéssel. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a látványos magyar kitűzők rendkívül kelendők.

Eddig Enrico Fabris, a házigazda olaszok újdonsült gyorskorcsolyázó sztárja kereste a legtöbb pénzt, egészen pontosan 300 ezer eurót (75 millió forint)
a torinói téli olimpián. A 24 éves versenyző aranyérmes lett 1500 m-en, és tagja volt annak az együttesnek is, amely a csapatok üldözéses versenyében diadalmaskodott, emellett pedig van még egy bronzérme is az 5000 m-es viadalról. Az első helyért 130 ezer, a harmadikért 40 ezer euró jár Olaszországban. A hazaiak összesen 2,7 milliót különítettek el dobogós sportolóik jutalmazására, ebből eddig (a 4 arany és 5 bronz nyomán) 1,7 millió talált gazdára. A La Gazzetta dello Sport című lap a sikersorozat láttán már fel is tette a kérdést: elég lesz vajon a pénz? Az olaszok fizetik amúgy a legtöbbet az érmes versenyzőknek, összehasonlításképpen: a németeknél
15 000, 10 000 és 7500 euró jár az első, a második, illetve a harmadik helyezést elérőknek.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság a torinói téli játékok után vizsgálóbizottságot állít fel, amely az osztrák doppingüggyel foglalkozik majd – jelentette be Jacques Rogge NOB-elnök. A testület nemcsak a tíz ellenőrzött sportoló doppingtesztjeinek eredményeit vizsgálja majd, hanem az olasz rendőrségi razzia körülményeit, valamint az edzők felelősségét is. Rogge ugyanakkor hangsúlyozta, ahhoz, hogy valakit doppingügyben elmarasztaljanak, nem szükséges okvetlenül pozitív teszt. „Más bizonyítékok is elképzelhetők. A vér- és vizeletvizsgálat csak az eljárás egy része” – mondta Rogge, aki külön foglalkozott az olimpiai játékokról 2010-ig eltiltott Walter Mayer osztrák edző személyével. „Ezt a történetet akár Hollywoodban is filmre vihetnék. Számomra Mayer az az ember, aki doppingügyben a szálakat mozgatja. A rendőrség megtette a lépéseket, hogy a drogkereskedőket elfogja. A NOB pedig világossá tette, hogy az ilyen embereket nem tűri meg” – nyilatkozott Rogge. Szombat este Mayer felbukkanása miatt összehangolt rendőri-orvosi akció keretében tíz osztrák északi sízőt, illetve sílövőt vetettek doppingellenőrzés alá a téli olimpián. Peter Schröcksnadel, az Osztrák Síszövetség elnöke kedden bejelentette, hogy az olasz rendőrök a razzia során doppingszert találtak két sílövőnél, Wolfgang Pernernél és Wolfgang Rottmann-nál, aki a házkutatás után azonnal elhagyta a csapatot, és engedély nélkül visszatért Ausztriába. Mayer azóta hazamenekült, egy rendőrkordont is áttört, de az ellene felhozott egyéb vádakat tagadta. Állítása szerint már az öngyilkosság gondolatával foglalkozott, jelenleg egy osztrák pszichiátriai klinikán kezelik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.