Van cukorrendtartás, de kiegészítésekre vár

Hétfőn az uniós agrárminiszterek elfogadták az unió cukorrendtartását, amelyet még számos rendelettel kell kiegészíteni, hogy zökkenőmentes legyen az uniós cukorreform lebonyolítása.

Nagy Ottó
2006. 02. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Heves viták után tettek pontot az uniós mezőgazdasági miniszterek az EU cukorreformjának végére; ez azonban korántsem jelenti azt, hogy végérvényes formában megszületett a reform, csak annyit tesz, hogy végre van cukorrendtartásuk a huszonötöknek. – A reform tényleges és zökkenőmentes elindításához és működtetéséhez még egy sor rendelet megalkotása szükséges. E rendeleteket, illetve rendelettervezeteket várhatóan március–április során hozzák meg, azokat április–májusban át lehet tanulmányozni, véleményezni, ha kell módosítani, így biztosítható, hogy a következő, július elsejével induló cukorgazdasági év kezdetére a kiegészítő rendeletek is elkészüljenek – nyilatkozta lapunknak Koczka Zoltán, a Cukoripari Egyesülés (CIE) ügyvezető igazgatója.
Ilyen kiegészítő rendelkezés határozza meg például a termelők kompenzációját is. Koczka Zoltán elmondása szerint ez a kompenzáció nem kerülne be a területalapú támogatások pénzügyi borítékjába, hanem önálló cukorborítékot képeznének, a kompenzáció mértéke pedig a reform első évében, azaz a 2005/06-os gazdasági évben 25 millió euró lenne. – Ha ezt az összeget hektárra vetítjük, akkor a kompenzáció mértéke az első évben mintegy százezer forint lesz. Ez azonban folyamatosan emelkedik, s nagysága a 2009/10-es gazdasági évtől egészen 2015-ig 40 millió euró lesz, ami hektáronként mintegy 150 ezer forintnyi támogatást jelent a termelőknek – ismertette a CIE igazgatója.
A reform legfontosabb eredménye, hogy a referenciaárak a 2006-tól négy éven át tartó átmeneti időszakot követően 36 százalékkal csökkenni fognak, ami 3 százalékkal kevesebb az Európai Bizottság által eredetileg javasoltnál. A cukorrépa-termelők cserébe közvetlen jövedelemtámogatások formájában 64,2 százalékos kompenzációt kapnak az így kieső jövedelmükért.
Gráf József agrárminiszter a Bruxinfónak elmondta: a reform eredményeként húszszázalékosnál nagyobb cukorrépatermőterület-csökkenés nem következik be, a jelenlegi 60 ezer hektáros termőterületből 5-10 ezer hektáron szűnhet meg a termelés, és nem kell számolni a termeléssel való tömeges felhagyással sem. Az agrárminiszter technikailag annak sem látta akadályát, hogy az öt hazai cukorgyár közül egyet se kelljen bezárni, jóllehet a reformban felajánlott szerkezetátalakítási támogatás segítségével egy gyárnak valószínűleg bioetanol gyártására kellene átállnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.