Heves viták után tettek pontot az uniós mezőgazdasági miniszterek az EU cukorreformjának végére; ez azonban korántsem jelenti azt, hogy végérvényes formában megszületett a reform, csak annyit tesz, hogy végre van cukorrendtartásuk a huszonötöknek. – A reform tényleges és zökkenőmentes elindításához és működtetéséhez még egy sor rendelet megalkotása szükséges. E rendeleteket, illetve rendelettervezeteket várhatóan március–április során hozzák meg, azokat április–májusban át lehet tanulmányozni, véleményezni, ha kell módosítani, így biztosítható, hogy a következő, július elsejével induló cukorgazdasági év kezdetére a kiegészítő rendeletek is elkészüljenek – nyilatkozta lapunknak Koczka Zoltán, a Cukoripari Egyesülés (CIE) ügyvezető igazgatója.
Ilyen kiegészítő rendelkezés határozza meg például a termelők kompenzációját is. Koczka Zoltán elmondása szerint ez a kompenzáció nem kerülne be a területalapú támogatások pénzügyi borítékjába, hanem önálló cukorborítékot képeznének, a kompenzáció mértéke pedig a reform első évében, azaz a 2005/06-os gazdasági évben 25 millió euró lenne. – Ha ezt az összeget hektárra vetítjük, akkor a kompenzáció mértéke az első évben mintegy százezer forint lesz. Ez azonban folyamatosan emelkedik, s nagysága a 2009/10-es gazdasági évtől egészen 2015-ig 40 millió euró lesz, ami hektáronként mintegy 150 ezer forintnyi támogatást jelent a termelőknek – ismertette a CIE igazgatója.
A reform legfontosabb eredménye, hogy a referenciaárak a 2006-tól négy éven át tartó átmeneti időszakot követően 36 százalékkal csökkenni fognak, ami 3 százalékkal kevesebb az Európai Bizottság által eredetileg javasoltnál. A cukorrépa-termelők cserébe közvetlen jövedelemtámogatások formájában 64,2 százalékos kompenzációt kapnak az így kieső jövedelmükért.
Gráf József agrárminiszter a Bruxinfónak elmondta: a reform eredményeként húszszázalékosnál nagyobb cukorrépatermőterület-csökkenés nem következik be, a jelenlegi 60 ezer hektáros termőterületből 5-10 ezer hektáron szűnhet meg a termelés, és nem kell számolni a termeléssel való tömeges felhagyással sem. Az agrárminiszter technikailag annak sem látta akadályát, hogy az öt hazai cukorgyár közül egyet se kelljen bezárni, jóllehet a reformban felajánlott szerkezetátalakítási támogatás segítségével egy gyárnak valószínűleg bioetanol gyártására kellene átállnia.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére