Veszélyes emelés, óvatos ölelés

Háromból három, vagyis az oroszok eddig mindent visznek a téli olimpia műkorcsolyaversenyein. Előbb a Tatjana Totmjanyina, Makszim Marinyin kettős, aztán Jevgenyij Pljuscsenko, legutóbb pedig a jégtáncban Tatjana Navka és Roman Kosztomarov is hozta azt, amit a haza és a csapatvezetés megkövetel (és a nőknél még Szluckaja is esélyes). Hoffmann Nóra és Elek Attila a tizenhetedik helyen végzett, és a maguk szintjén ők is teljesítették az elvárásokat. Tegnap véget értek (lapzárta után) a csoportküzdelmek a férfi jégkorongtornán, az eddig halványan teljesítő két favorit mérkőzésén Kanada 3-2-re verte Csehországot.

2006. 02. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hoffmann Nórának a hétfő éjszakába nyúlt szabadkorcsolyázásban egy hirtelen mozdulat következtében rögtön a program elején kiesett a hajcsatja, így párosunknak a koreográfiát annyiban módosítania kellett, hogy véletlenül se korcsolyázzon arrafelé. Szerencsére nemhogy a csat, más sem okozott gondot, mi több, a flamencójuk olyan jól sikerült, hogy a potenciális riválisaik közül az amerikaiakat a kűrben, a franciákat pedig a végelszámolásnál is megelőzték. S mivel az originalban hatalmasat bukó kanadai lánynak ezen az estén nem a jégen akadt programja, hanem még mindig az orvosoknál, a kétszeres junior világbajnoki ezüstérmes Hoffmann Nóra, Elek Attila duó két helyet előrelépve a tizenhetedik helyen zárt. „Előzetesen úgy számoltunk, hogy maximum a tizenhetedik–tizennyolcadik helyre lehetünk jók, ezt szám szerint is elértük, de a programjainkat illetően is kiadtunk mindent magunkból. Teljesen ez mégsem igaz, mert az original inkább csak kilencvenszázalékosra sikerült” – értékelt a mezőny második legfiatalabbjaként a huszonegy éves Hoffmann Nóra, majd hozzátette: „Igaz, azon a napon még mindig jobban jártunk, mint sokan mások! De az egészben az a vicces, hogy az eddig példa nélkülien sok esés még jót is tett a sportágnak. Korábban hallatszottak olyan hangok, hogy a jégtánc kikerülhet az olimpiai programból, mert nálunk előre le vannak osztva a lapok. Hát, most igazán nem lehet mondani, hogy nem történt semmi!”
S mint „nem hivatalos” információként még megtudhattuk, azon a napon az öltözőben is történt egy s más. A kötelező program után vezető olasz Fusar Poli, Margaglio duó hölgy tagja nem mindennapi hisztit vágott ki annak folyományaként, hogy partnere az utolsó emelésnél nem tudta megtartani. Az olaszok amúgy Salt Lake Cityben bronzérmesek voltak, majd visszavonultak, és fél éve jött számukra a megvilágosodás, hogy hazai pályán némi „hátszelet” kapva most akár nyerhetnek is. Talán ha azt a bizonyos emelést előbb kezdik gyakorolni…
A jégtáncverseny esélyesei, Navkáék az original után a kűrben is a legjobbak lettek, bár amikor a pontszámaikat meglátták, rögtön tudták, az ünnepléssel még várniuk kell. Tudniillik a második helyen álló amerikai Belbin, Agosto kettős utánuk következett, s főleg Kosztomarov arcára ült ki némi rémület, hogy ebből még baj is lehet. De nem lett, s amikor Belbinék pontszáma is megjelent, Kosztomarov azon- nyomban letörölte az arcáról a kövér izzadtságcseppeket. Navka pedig boldogan omolhatott a nyakába, de persze csak módjával ölelkeztek, mert a sikertörténetnek némi pikantériát adva a férje az edzőjük. Az az Alekszej Zsulin, aki bő egy évtizede versenyzőként Maja Uszovával két olimpián csak ezüstig és bronzig jutott; a feleségét kétségkívül jó kezekbe adta. Az ezüstérmet az amerikaiak, a bronzot az ukrán Grusina, Goncsarov kettős kapta, Fusar Poli és Margaglio pedig a hatodik helyen zárt. Újabb hisztiről nincs tudomásunk, de lehet, hogy még lesz, mert tegnap a női verseny is megkezdődött.
A rövid programban Pavuk Viktória és Sebestyén Júlia is bemutatkozott. Pavuk futott jobban, nem hibázott, ugrásai, forgásai jól sikerültek, a technikai pontszámai magasak is voltak, a program elemeit azonban nem díjazták. Sebestyén sajnos elesett a tripla Lutzban, bravúr lenne, ha innen a kűr után bekerülne az első tízbe. Részeredményt nem tudunk közölni, mert a verseny lapzártakor még tartott.

Befejeződtek tegnap a jégkorongtorna csoportküzdelmei. Az A jelű hatosban a négy továbbjutó kiléte már néhány nappal ezelőtt eldőlt, csupán a helyezések voltak kérdésesek. Leszámítva a már első finneket, akik 2-0-ra azért a németeket is megverték, s a negyeddöntőben az amerikaiakkal találkoznak. A második helyen záró, korábban Csehországot és Kanadát is elpáholó svájciaknak az is belefért, hogy döntetlent játsszanak a hazai pályán szereplő olaszokkal. A címvédő kanadai és a világbajnok cseh csapat csúcstalálkozója volt hivatott dönteni a csoport harmadik helyének sorsáról.
A Palasport Olimpicóban a bevált klisével élve egy gombostűt sem lehet leejteni, a hangulat az NHL-t idézi, s persze a játék is, merthogy ott edződik mindkét garnitúra. A csehek kapusa, Vokoun történetesen a Nashville Predatorsban, de a nyitó harmadban olyasmiket művel, hogy a Ceske Budejovice edzéséről is hazazavarnák. (Itt is lezavarják, a második harmad elejétől Hnilicka véd a helyén.) Az első húsz percben háromszor veszik be a ketrecét, s a cseheknek most hiányzik igazán Hasek, akinek tíz perc jutott az olimpiából, már az első meccsen megsérült. A folytatásban a csehek megemberlik magukat, feljönnek 3-2-re, de egyenlíteni nem tudnak. Így az A csoport végeredménye: 1. Finnország 10 pont, 2. Svájc 6, 3. Kanada 6, 4. Csehország 4, 5. Németország 2, 6. Olaszország 2.
A B csoportban az esti, lapzárta után lejátszott mérkőzések még sok mindenről döntöttek, például arról, hogy a mai negyeddöntőkben összejön-e a cseh–szlovák nosztalgiameccs.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.