A negyedik álma

Hetvenhat nap múlva kezdődik Németországban az esztendő legnagyobb jelentőségű sporteseménye, a labdarúgó-világbajnokság. A visszaszámlálást megrázkódtatások kísérik: fogadási botrány, tisztázatlan tranzakciók, a klubcsapatok rossz szereplése az európai kupatornákban, s támadások érték a Nationalelfet vezető Jürgen Klinsmann radikális reformterveit is.

Stefan Lázár
2006. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két év és öt hónap börtönbüntetésre ítélte a bíróság Robert Hoyzert 2005 novemberében. Összesen huszonhárom találkozó manipulálását bizonyították rá a játékvezetőre és cinkosaira. Három horvát nemzetiségű testvér kötötte a fogadásokat, amelyekből százezrekre rúgó nyeremények folytak be. „Vége a jó hírnévnek!” – hangzott a Német Labdarúgó-szövetség (DFB) és a rendezők jajkiáltása. A terveknek megfelelően zajló vb-előkészületek és a szervezőbizottságot (OK) vezető Franz Beckenbauer rangja gátat vetett az oly nagyra tartott imázs nemzetközi lejáratásának.
A legújabb vészhírt a DFB azzal igyekezett kozmetikázni, hogy ezúttal a „bunda” kizárólag a regionális ligára meg a Bundesliga másodosztályára terjed ki, tehát az elitben szereplő válogatott labdarúgókat nem érintheti. Ám mindez nem biztosított tartós védelmet. A sajtó további adatokkal szolgált. A Plusminus televíziós magazin olyan személyt szólaltatott meg, aki állítólag maga is tagja a fogadási maffiának: „Saját fülemmel hallottam, amikor egy Bundesliga-játékos bejelentette, hogy másnap veszíteni fognak! Tízezer eurót tett az ellenfél győzelmére!” A labdarúgó nevét azonban nem volt hajlandó elárulni. Az ügyben a müncheni és a frankfurti államügyészség folytat nyomozást, eddig összesen négy gyanúsított került vizsgálati fogságba.
A kiszivárgott értesülések szerint az Ázsiából irányított és üzemeltetett bűnszövetkezet németországi „keresztapját”, a Malajziából származó kínai William Bee Wah L.-t is őrizetbe vették. A német futball alsó osztályainak gyengén fizetett játékosait öt- és tizenötezer eurós kenőpénzekkel igyekeztek megnyerni. Az interneten keresztül szokásos összegekkel kötött fogadásokra nem figyelt fel senki.
A müncheni Tz című bulvárlap azt állítja, hogy Bastian Schweinsteiger, az FC Bayern válogatott játékosa is a gyanúsítottak közé tartozik. A rendőrség és az ügyészség határozott cáfolatát követően, és nyilvánvalóan megrettenve a klub milliós kártérítési fenyegetésétől, a lap visszavonta a huszonegy éves labdarúgót kompromittáló, tényekkel nem bizonyítható állítását, és a főszerkesztő bocsánatot kért. A Tz fatális melléfogása lehetőséget szolgáltatott Uli Hoenessnek, a „bőrnadrágosok” menedzserének arra, hogy fenyegető jelenségre hívja fel a figyelmet: „A sajtószabadság felelősségvállalást is jelent! Sajnos olyan társadalomban élünk, ahol a felelősségtudat állapota katasztrofális!”
A bundabotránnyal párhuzamosan robbant ki az első osztályú Bayer Leverkusen hajdani menedzserének, Reiner Calmundnak az afférja, kétes színben tüntetve fel a profi futballban szokásos tranzakciókat. A világhírű gyógyszergyár klubjának számlájáról Calmund 2003-ban ötszáznyolcvanezer eurót vett le és adott át a játékosügynök Volker Graulnak azzal a céllal, hogy előszerződést kössön két, a Balkánról hozandó játékossal. Az üzletből nem lett semmi. A tetemes összegnek nyoma veszett, az egyesület könyvelésében sem találtak rá. Néhány hónappal később a Bundesliga-klub és Calmund útjai váratlanul szétváltak, „tekintettel a menedzser megromlott egészségi állapotára” – hangzott a hivatalos magyarázat. A Der Spiegel hírmagazin viszont arra a lehetőségre hívta fel a figyelmet, hogy az eltűnt pénzt vagy annak egy részét a játékosügynök a 2003 májusában lezajlott Leverkusen–Bielefeld (3:1) bajnoki meccs manipulálására használta fel, a kieséssel fenyegetett gyári együttes érdekében. Az államügyészségi nyomozás ebben az ügyben is folyik.
A vihart a sport mélyrepülése követte. A német közvéleményt megdöbbentette a Nationalelf fellépése Olaszország ellen Firenzében. Nem is annyira a 4:1-es vereség hatott kiábrándítóan, hanem az együttes teljesítménye. A két csapat közötti tudáskülönbség hideg zuhanyként hatott mindazokra, akik az eddigi három világbajnoki cím után (1954, 1974, 1990) a negyedik győzelembe élték bele magukat. Még a legfanatikusabb szurkolók is kénytelenek voltak belátni, a vb-részvételre pályázó labdarúgók közül mindössze egyetlen mezőnyjátékos érdemli ki a „klasszis” jelzőt: a középpályás Michael Ballack. Kiütközött a fiatal tehetségek tapasztalatlansága, és azonnal fellángolt a vita, helyes-e Jürgen Klinsmann szövetségi edző filozófiája, a radikális generációs őrségváltásra, a fiatalos lendületre épített támadó taktika? Emlékeztettek arra az időszakra, amikor a családjával Kaliforniában letelepedett és a két kontinens között ide-oda repkedő Klinsmann elvállalta a DFB legmagasabb szakmai feladatkörét.
Előzőleg a Nationalelf – bénítóan unalmas, minden fantáziát nélkülöző játékával – csúnyán elbukott a Portugáliában zajló Európa-bajnokságon. A leköszönt csapatfőnök, Rudi Völler örökét a hazai szakértők közül senki sem volt hajlandó vállalni. A DFB lázas keresgélését blamázsként tálalta az egész sajtó.
Klinsmannt megváltóként mutatta be a fellélegző szövetség, és hajlandó volt elfogadni annak minden feltételét és követelését. A funkcionáriusok nem vették észre, hogy az amerikai életformában megedződött, menedzseralkatú vezető átfogó reformtervekkel érkezett. A Süddeutsche Zeitungnak így nyilatkozott: „A reform nem epizódokból álló folyamat. Minden eddigi rítust és szokást felül kell vizsgálnunk, a reformálásnak állandó állapottá kell válnia. Nemcsak a világbajnokság előtt, hanem azt követően is! A vb lehetőséget nyújt arra, hogy új meghatározását adjuk Németországnak!”
A magasra törő terveket gyakorlati lépések követték. Klinsmann leváltotta a válogatott mellett dolgozó stábot, a tanult közgazdász Oliver Bierhoffot bízta meg a menedzseri szerepkörrel, az Egyesült Államokból hozatott erőnléti edzőt a megfiatalított keret mellé, svájci szakértő kezébe adta a tehetségek felkutatását, és a DFB avíttas szakmai struktúrájának átalakítását idegen sportág specialistájának szánta. A német gyeplabda-válogatottal nagy sikereket elért és a sporttudományos kutatások legfrissebb eredményeit felhasználó edzőt akart kineveztetni a szövetség sportigazgatójává. A cél: átformálni az edzőképzést és az utánpótlás-nevelést. Egyszersmind megszüntette a válogatottat elkísérő funkcionáriusdelegációk kiváltságait.
Ezt követően volt kénytelen tudomásul venni, hogy a reformok elképzelhetetlenek vesztesek és panaszosok nélkül. Egyszeriben szembe találta magát Theo Zwanziger DFB-elnökkel: „A szövetség több mint százéves, nem úgy kell megreformálni, hogy mindent a feje tetejére állítunk. Demokratikus szervezet vagyunk, hajlunk az újításra, de forradalomra nincs szükség!” Az ügyvezető elnökségi ülést hívott össze, és a tizennégy tagú, meglehetősen koros, valamikor aktívan futballozó grémium a volt NDK-válogatott Matthias Sammert nevezte ki sportigazgatónak. A mélyreható reformok harcosát tehát leintették. Klinsmann szembekerült a „történelmi” hagyományokkal. Így került – akaratán kívül – Angela Merkellel szellemi rokonságba. A kereszténydemokraták kancellár asszonya ehhez hasonló nehézségekkel kénytelen megküzdeni az egész társadalomra vonatkozó, széles rétegeket érintő reformjaival. Bizonyos fokig mindketten kívülállónak számítanak.
Közvetlenül a minimális előnnyel megnyert, de egyben majdnem elvesztett parlamenti választás után, 2005 novemberében senki sem vállalkozott például arra, hogy a „médiakancellár” Gerhard Schröder örökébe lépett „keletnémet” utód adottságait állítsa előtérbe. Száz nap leforgásával viszont Merkel már fölényesen vezette a hazai politikusok népszerűségi ranglistáját. Az olaszoktól elszenvedett, valóban csúfos vereség ellenére Klinsmann is áldást hozhat még a német labdarúgásra – ha hagyják zavartalanul tovább dolgozni.
Angela Merkel újévi televíziós beszédében kiemelte a világbajnokság jelentőségét, hatását az ország polgárainak hangulatára, befolyását a gazdasági élet számtalan területére, a turizmusra, a vendéglátóiparra, a kereskedelemre. Optimizmusának előfeltétele a válogatott sikeres szereplése. Ennek érdekében a kancellár asszony a következő személyes tanácsot adta Jürgen Klinsmann-nak: „Feltétlenül tartson ki eddigi reformpolitikája mellett, folytassa munkáját a fiatalokkal, ne hagyja magát befolyásolni a kritikáktól! Meggyőződésem, hogy csapatával jó úton halad.” A biztatásra szüksége is lesz a nyakas csapatfőnöknek. A FIFA ranglistáján a 22. helyre visszaesett Nationalelf bukdácsolását a klubcsapatok „Waterloo”-ja követte, a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében a Bayern München meg a Werder Bremen esett ki, az UEFA-kupában az SV Hamburg jutott hasonló sorsra. A vb előtt már csak egyetlen klub képviseli a német labdarúgást a kontinentális tornákon, a Schalke 04 – biztatónak nem mondható mérleg.
A FIFA-hoz május 15-ig kell beérkeznie a világbajnokságra nevezett játékosok listájának. A dátumot megelőző utolsó találkozóját a Nationalelf az USA ellen vívta Dortmundban. A szövetség százezer eurós kiadást vállalt, hogy elejét vegye a bizalmukban megingott nézők agresszivitásának. A stadion ülőhelyein „Ti miértünk – mi értetek” feliratú trikó várta a látogatókat. A befektetés kifizetődött! Megértő környezetben arattak a vendéglátók 4:1-es sikert. Meggyőző teljesítményre ezúttal sem volt képes a Klinsmann-gárda, de a négy gól jó volt arra, hogy erősítse a fiatal keret megviselt önbizalmát. Klinsmann ügyesen alkalmazza a Merkel-kormány ápolta „kis lépések” politikáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.