Amiért Khaled Al-Gerafi nem láthatja a családját

Szentesi Zöldi László
2006. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy magyar hölgy, akit ebben az írásban Katinak nevezünk majd. Az illető évekkel ezelőtt feleségül ment a jemeni Khaled Al-Gerafihoz, miközben a férfit munkája továbbra is szülőhazájához kötötte. Kati 2005 novemberében megszülte második gyermeküket, és természetesen szerették volna együtt tölteni a karácsonyt. Csakhogy a jemeni férfinek vízum kellett a magyarországi utazáshoz, s mint később kiderült, ez a tény megoldhatatlan problémák elé állította az egész családot.
Kati és családja először a lakóhelye szerinti bevándorlási hivatalban próbálkozott. Háromszori nekirugaszkodás után tudták meg, hogy csak az asszony édesanyja lehet a meghívó, miután a szükséges feltételeknek csak ő felelt meg. Elküldtek minden ilyenkor szükséges iratot, a lakásuk tulajdoni lapját, a bankbetétet, és megírták a meghívólevelet. Aztán annak rendje s módja szerint megérkezett a meghívólevél, igaz, csak január második hetében, így a karácsonyi együttlétből semmi sem lett. Kati felhívta a szaúdi magyar nagykövetséget (miután a jemeni külképviseletet bezárták, ők látják el az ottani ügyeket is), hogy mielőbb elintézze a vízumot. Csak harmadik nekifutásra sikerült Kállay Miklós konzullal beszélnie, miután a hagyományos mekkai zarándoklat miatt ötnapos ünnepet tartottak és senki sem dolgozott. A konzul elkérte Khaled Al-Gerafi útlevelét, az eredeti meghívólevelet, bankszámlája hivatalos másolatát és oda-vissza érvényes repülőjegyét. Miután a férfi stewardként, azaz légikísérőként dolgozik, és az útlevele úgyszólván munkaeszköze, csak néhány napos késéssel, február 6-án küldte el a magyar nagykövetségre a szükséges iratokat. Nem tehetett másképp, hiszen két hétre előre be volt osztva a munkahelyén. Bízott abban, hogy az ügyintézés gyors lesz, hiszen addig nem repülhetett. Arról nem is álmodhatott, hogy a rijádi magyar nagykövetségen személyesen intézi el magyarországi utazását, hiszen Szaúd-Arábiába vízummal léphetnek be a környező arab országokból, a procedúra a jemeniek számára egy hónapig tart. Khaled Al-Gerafi azonban remélte, hogy az uniós Magyarország hatóságai szakszerűen és gyorsan lebonyolítják az ügyet.
Rosszul számított. Két hét hallgatás után mindenfajta magyarázat nélkül visszaküldték az üres útlevelet. A jemeni férfi azonnal felhívta a magyar követséget, de csak a titkárnővel tudott beszélni, a konzul szabadságon volt. A hölgy elmondta, hogy a vízumkérelmet időben elküldték Magyarországra, de a konzult e-mailben utasították, hogy tagadja meg az okmány kiadását. Katiék felhívták a Belügyminisztériumot, de többszöri kapcsolgatás után csak egy modortalan nővel sikerült beszélniük, aki azt mondta, hogy az elutasítás okát „nem köti az orrukra”. Ezt követően annak próbáltak meg utánajárni, milyen módon kaphatna a gyerek útlevelet, de az útlevélosztályon egy újabb névtelen, arrogáns nőhöz kapcsolták, aki, miután keresetlen szavakkal kioktatta őket, lecsapta a telefont.
Kati édesanyja készen áll a válasszal, amikor azt tudakolom, miért nem utazhat a veje Magyarországra.
– Szerintem egyszerű diszkriminációról van szó. Abban az országban, ahol a miniszterelnök „arab terroristáknak” nevez sportembereket, ahol a Belügyminisztériumban kétórás telefonálás után sem állnak szóba az emberrel, bármikor előfordulhatnak hasonló esetek. A fenti logika alapján – miszerint minden jemeni potenciális terrorista – aligha remélhetjük, hogy a vejem valaha is vízumot kap Magyarországra.
Lapunk megkereste a szaúdi nagykövetséget, de akárcsak Katiéknak, nekem sem sikerült könnyen kapcsolatot teremtenem a Tölli István nagykövet vezette külképviselettel. Az első alkalommal ottani idő szerint délután négy órakor hívtam fel őket, de dacára annak, hogy mindez egy átlagos hétköznapon történt, senki sem vette fel a hivatali és ügyeleti telefonokat. Másnap egy Vígh Árpád nevű úrral beszéltem, aki a jelek szerint jól ismerte az ügyet, de kérdéseimre kelletlenül, tőmondatokban válaszolt. Mindössze annyit tudtam meg, hogy a jemeni férfinek lejárt a meghívólevele. Vígh Árpád nem tudta megválaszolni az ügymenet lassúságára vonatkozó kérdésemet, mint mondta, ők időben továbbították Khaled Al-Gerafi vízumkérelmét a BM Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalának. Határozottan cáfolta ugyanakkor, hogy az illetővel kapcsolatban nemzetbiztonsági aggályok merültek volna fel, és szó szerint megismételte a névtelen belügyminisztériumi telefonos nő válaszát: „Ha úgy lett volna, nem kötnénk az orrára!”
Ezt követően a BM Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalához fordultunk kérdéseinkkel. Írásbeli válaszuk így hangzik: „Az ügyfél rövid idejű C típusú vízumot kért. A kérelem elbírálásában a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal volt illetékes. A vízumot a külföldi meghívólevél alapján kérte. A meghívó (magyar fél) konkrét időszakra, 35 napra kérte a meghívólevelet. A külföldi a vízumkérelmet késve adta be, ezért időközben lejárt a meghívólevél érvényessége.” Azt a kérdésünket, hogy az elutasítás okáról miért nem értesítették a kérelmezőt, a hivatal nem válaszolta meg.
A fenti történetet Somogyi Ferenc külügyminiszter figyelmébe ajánljuk, már csak azért is, mert nehéz együtt élni a gondolattal, hogy az uniós tagállam Magyarországon 2006-ban a hatóságok teljesen önkényesen, mindenfajta magyarázat nélkül utasítanak el vízumkérelmeket. Arról nem is beszélve, hogy a hivatalos szervek sem a hozzátartozókat, sem a munkáját végző újságírót nem tekintik partnernek az ügy felderítésében. Néhány dolgot azért megtudtunk: a jemeni férfi időben benyújtotta a papírokat, meghívólevele a hivatali ügymenet lassúsága miatt járt le, kérelmét indoklás nélkül utasították el, személye ugyanakkor nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot.
Már csak egy kérdés maradt: miért nem találkozhat Khaled Al-Gerafi magyar feleségével és a gyermekeivel?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.