Bírált szövetkezeti törvény

MN-összeállítás
2006. 03. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Együttműködési megállapodást kötött tegnap Kiss Péter kancelláriaminiszter és Farkas Tamás, az Országos Szövetkezeti Tanács (OSZT) soros elnöke az új szövetkezeti törvényben foglaltak minél hathatósabb érvényesítése érdekében. A felek többek között abban is megállapodtak, hogy együttműködnek a szövetkezetekről szóló 2006. évi 10. törvényben rögzített kötelezettségek zökkenőmentes teljesítésében.
Farkas Tamás kiemelte, hogy az új törvény várhatóan változtat a szövetkezetek negatív megítélésén, és egy év elteltével végérvényesen egyetlen szövetkezeti törvény hatálya alá kerülnek. Az elnök utalt arra is, hogy az új szövetkezeti törvény tapasztalatait és a működés során felmerült esetleges gondokat egy értékelő konferencián kellene áttekinteni.
Kijelentését alátámasztja, hogy az új szövetkezeti törvényről már elmarasztaló véleményt alkotott a Magyar Termelői Értékesítő és Szolgáltató Szervezetek/Szövetkezetek Hangya Együttműködése (Hangya). A szervezet szerint diszkriminatív kormányzati intézkedés miatt ilyen kár 1992 óta nem érte a szövetkezeti mozgalmat. A jelenlegi törvény hátrányosabb helyzetbe hozta a szövetkezeteket a tőkés társaságoknál, s megnehezíti a fejlődésükhöz szükséges beruházások megvalósítását. Továbbá az Európai Szövetkezeti Társulásokról szóló jogszabályban az elsődleges szövetkezetek jellemzőiről leírtak következetes alkalmazásának figyelmen kívül hagyásával folyamatosan jogbizonytalanságban tartja a gazdák nonprofit jellegű társulásait. Az egy tag, egy szavazat rendszerének részbeni feladása, valamint a befektetők tagi pozícióinak aránytalanságai következtében meggyengíti a munkaalapú, személyes közreműködésen alapuló szövetkezeti gazdatársulások demokratikus intézményrendszerét, egyenrangú bekapcsolódását az európai gazdasági vérkeringésbe. Ezért a Hangya a hazai és nemzetközi törvényes keretek között mindent megtesz a tagszervezeteit ért hátrányos megkülönböztetés megszüntetése érdekében.
A kifogásolt törvény értelmében azonban az ÁPV Rt.-nek március 31-ig térítés- és tehermentesen
vissza kell adnia a birtokába került üzletrészeket az azokat kibocsátó szövetkezeteknek. Az erről szóló értesítést az ÁPV Rt. már elküldte az érintetteknek. Az állam korábban 70 milliárd forint értékeben vásárolt fel üzletrészeket, értékük azonban becslések szerint mára 40 milliárd forintra csökkent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.