Cowboyok a hegyen

Ang Lee filmje sorra járta a fesztiválokat, gyűjtötte az elismeréseket, nem utolsósorban az Oscarokat. A film két cowboy szerelmének több évtizedet átfogó története, akik rossz helyen voltak, rossz időben, ahol, amikor az ilyen szerelemért megvetés, száműzöttség jár. Két cowboy története sematikus értékítéletekkel.

Nedbál Miklós
2006. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valahogyan már az Oscar-díj-átadón sem tudták a rendezők, hogy miképpen is viszonyuljanak Ang Lee filmjéhez: egy összeállításban régi, klasszikus westernfilmek jeleneteit úgy vágták össze, mintha abban a mindenre elszánt keményfiúk egymáshoz fűződő viszonya túlmutatna a barátságon. A Brokeback Mountain – Túl a barátságon pedig nem is igazán western, a műfajhoz csupán annyi köze van, hogy kies tájakon játszódik, főhőse két, akár cowboynak is nevezető férfi, kalapban, néha lovon. A film egy beteljesületlen, beteljesülhetetlen szerelem története a családok, az előítéletek, valamint gazdagság és szegénység árnyékában.
Ennis Del Mar (Heath Ledger) és Jack Twist (Jake Gyllenhaal) először 1963-ban találkoznak egy alkalmi munka kapcsán: juhokat kell őrizniük a Brokeback-hegyen, a külvilágtól elzárva. Habár a két férfi meglehetősen különbözik, a hegyek közt, egy jó adag whisky elfogyasztása után barátságuk, hogy úgy mondjuk: elmélyül. Másnap felednék az estét, legalábbis ezt mondják egymásnak, maguknak, de hamarosan kiderül, kapcsolatuk, életük végérvényesen összekötődött. A munka végeztével elválnak, családot alapítanak. Amikor négy év elteltével újra találkoznak, kiderül, egymás iránt táplált érzelmeik elfojthatatlanok. Évtizedekig tartó titkolózás, bujdosás veszi kezdetét a család, a társadalom elől, megnyugvást, békét csak a Brokeback-hegy lankáin találnak.
Ang Lee filmje egy szerelmes történet, amelyben két férfi találkozik, s már az első percektől mindenki számára világos, rossz helyen, rossz időben találtak egymásra, a boldogság számukra egy-egy nap, hét a Brokeback-hegyen, ahová néhány évente járnak, családjaik szerint horgászni. A film elsősorban a két férfira koncentrál, családjukról, otthoni létükről, nagyon keveset tudunk meg ahhoz képest, hogy a film évtizedeket ölel fel. Az arányok erősen elcsúsztak, míg az első harmadban a két férfi első találkozását mutatja be, a hátralévő filmidőben már jóval több évet mesél el, olykor hihetetlenül nagy ugrásokkal, sematikus utalásokkal, jelenetekkel. A „férfias” kapcsolatról a politikai korrektség (pc) jegyében minden oldalról is csak sematikus megjegyzéseket kapunk, s ezt az alakítások, a lenyűgöző képek is csak éppen hogy képesek feledtetni.
(Brokeback Mountain – Túl a barátságon, amerikai film, 134 perc. Rendezte: Ang Lee. Forgalmazza az SPI.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.