Egy hiteles ember – ez a címe annak az egyórás tényfeltáró riportfilmnek, amely tegnaptól látható a www.box.hu weboldalon Gyurcsány Ferenc jelenlegi miniszterelnökről. Pesty László, a Fekete Doboz főszerkesztője olyan filmet készített a szocialista milliárdosról, amely szinte a gyermekkortól az iskolás éveken keresztül egészen a KISZ-vezetői funkcióig, majd a kormányfői poszt betöltéséig kíséri figyelemmel Gyurcsány életét. Pesty azonban nemcsak leírja a történteket képpel és szóval, hanem hiteles tanúkat is megszólaltat, akik az életút különböző állomásairól számolnak be. S ezek a beszámolók korántsem hízelgők a KISZ- és pártkarrierről a nagypolitikába „ejtőernyőző” szocialista miniszterelnök-jelöltre nézve. Annak a bejátszásnak a végén, amely a Magyar Nemzet által feltárt botrányos cégügyeket tárgyalja, Pesty László azt kérdezi, ha minden úgy történt, ahogy a jogi szakértők és a napilap feltárta, vajon miért nincs eljárás, miért nem történt meg a mentelmi jog felfüggesztése? Ironikusan megjegyzi: most szóljon, aki nem érti, mert a pénztártól, vagyis a szavazóurnáktól való távozás után reklamációt már nem fogadnak el.
S hogy miért kellene protestálni a polgároknak? A 80-as évek elején hatalmi eszközökkel felszámolt egykori, másként gondolkodó Dialógus csoport tagjai azon csodálkoznak, miként lehet, hogy az általuk megismert tehetségtelen, törtető ember, aki KISZ-titkárként és pártapparátcsikként tevékeny részt vállalt üldöztetésükben, karrierjük derékba törésében, ma ilyen komoly pozíciót tölthet be egy demokratikus országban. Merthogy annak idején még Mellár Tamásnak, az MSZP–SZDSZ-kormány által menesztett KSH-elnöknek, akkori egyetemi oktatónak is leszóltak a pártbizottságtól, hogy figyeljen oda, ha a levelező tagozatra járó Gyurcsány elvtárs érkezik hozzá vizsgázni. De odafigyelnek mai szereplésére is a neurolingvisztikusok éppúgy, mint az avatott jogi szakértők vagy éppen a politológusok. A szocialista szimpatizánsok számára különösen elgondolkodtató lehet, amit a személyiségjegyekről mondanak: hihetetlenül elégedett magával, s belső emócióit nem tudja mindig lefojtani. Rendkívül barátságos lehet bizonyos szituációkban, ám hallatlanul rossz, gonosz ellenfél, ha érdekei úgy kívánják. Talán Légrádi Tibor egykori ellenzéki közgazdász mondja ki leghitelesebben a film végén a legfontosabb üzenetet: ha nincs rendszerváltás, ő börtönben ülne, Gyurcsány pedig az állampárt vezetője lenne.
A kormányfő Kókára szavaz. A Budai Párbeszéd, az MSZP II. kerületi szervezetének kampánylapja még arról tudósított, Gyurcsány Ferenc a lakhelye szerinti 1. számú választókerületben Molnár Zsolt MSZP-s képviselőre adja a voksát. Szerdán viszont Molnár visszalépett a megmérettetéstől az SZDSZ-es Kóka János gazdasági miniszter javára. Így tehát a kormányfő nem tud az MSZP-s jelöltre voksolni, vélhetően Kókát választja majd.

Kocsis Máté: Az ukrán titkosszolgálat összejátszik a Tisza Párttal