Dokumentumfilm Gyurcsányról

Tény- és múltfeltáró riportfilmet készített Pesty László, a Fekete Doboz főszerkesztője Gyurcsány Ferencről, akit korántsem hízelgő beszámolókban értékelnek a produkcióban megszólalók. A riporter azt kérdezi: ha minden úgy történt, ahogy a jogi szakértők és a Magyar Nemzet feltárta, vajon miért nincs eljárás, miért nem történt meg a miniszterelnök mentelmi jogának felfüggesztése?

Munkatársunktól
2006. 03. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy hiteles ember – ez a címe annak az egyórás tényfeltáró riportfilmnek, amely tegnaptól látható a www.box.hu weboldalon Gyurcsány Ferenc jelenlegi miniszterelnökről. Pesty László, a Fekete Doboz főszerkesztője olyan filmet készített a szocialista milliárdosról, amely szinte a gyermekkortól az iskolás éveken keresztül egészen a KISZ-vezetői funkcióig, majd a kormányfői poszt betöltéséig kíséri figyelemmel Gyurcsány életét. Pesty azonban nemcsak leírja a történteket képpel és szóval, hanem hiteles tanúkat is megszólaltat, akik az életút különböző állomásairól számolnak be. S ezek a beszámolók korántsem hízelgők a KISZ- és pártkarrierről a nagypolitikába „ejtőernyőző” szocialista miniszterelnök-jelöltre nézve. Annak a bejátszásnak a végén, amely a Magyar Nemzet által feltárt botrányos cégügyeket tárgyalja, Pesty László azt kérdezi, ha minden úgy történt, ahogy a jogi szakértők és a napilap feltárta, vajon miért nincs eljárás, miért nem történt meg a mentelmi jog felfüggesztése? Ironikusan megjegyzi: most szóljon, aki nem érti, mert a pénztártól, vagyis a szavazóurnáktól való távozás után reklamációt már nem fogadnak el.
S hogy miért kellene protestálni a polgároknak? A 80-as évek elején hatalmi eszközökkel felszámolt egykori, másként gondolkodó Dialógus csoport tagjai azon csodálkoznak, miként lehet, hogy az általuk megismert tehetségtelen, törtető ember, aki KISZ-titkárként és pártapparátcsikként tevékeny részt vállalt üldöztetésükben, karrierjük derékba törésében, ma ilyen komoly pozíciót tölthet be egy demokratikus országban. Merthogy annak idején még Mellár Tamásnak, az MSZP–SZDSZ-kormány által menesztett KSH-elnöknek, akkori egyetemi oktatónak is leszóltak a pártbizottságtól, hogy figyeljen oda, ha a levelező tagozatra járó Gyurcsány elvtárs érkezik hozzá vizsgázni. De odafigyelnek mai szereplésére is a neurolingvisztikusok éppúgy, mint az avatott jogi szakértők vagy éppen a politológusok. A szocialista szimpatizánsok számára különösen elgondolkodtató lehet, amit a személyiségjegyekről mondanak: hihetetlenül elégedett magával, s belső emócióit nem tudja mindig lefojtani. Rendkívül barátságos lehet bizonyos szituációkban, ám hallatlanul rossz, gonosz ellenfél, ha érdekei úgy kívánják. Talán Légrádi Tibor egykori ellenzéki közgazdász mondja ki leghitelesebben a film végén a legfontosabb üzenetet: ha nincs rendszerváltás, ő börtönben ülne, Gyurcsány pedig az állampárt vezetője lenne.

A kormányfő Kókára szavaz. A Budai Párbeszéd, az MSZP II. kerületi szervezetének kampánylapja még arról tudósított, Gyurcsány Ferenc a lakhelye szerinti 1. számú választókerületben Molnár Zsolt MSZP-s képviselőre adja a voksát. Szerdán viszont Molnár visszalépett a megmérettetéstől az SZDSZ-es Kóka János gazdasági miniszter javára. Így tehát a kormányfő nem tud az MSZP-s jelöltre voksolni, vélhetően Kókát választja majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.