Dráguló devizahitelek

Az utóbbi hetek látványos forintgyengülése nyomán a legtöbb pénzintézet a jövő hónapban már magasabb törlesztőrészletről küldi ki a csekkeket azoknak az ügyfeleinek, akik devizahitelt vettek fel. A drágulás csaknem minden harmadik háztartást érinti, mivel a kölcsönök 30 százalékát már idegen fizetőeszközben tartják nyilván a bankok.

Szabó Eszter
2006. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Következő hónaptól már nagyobb összegű törlesztést kell fizetni a devizahitelek után a legtöbb pénzintézetnél, a forint ugyanis az utóbbi 20 nap átlagában több mint öt százalékot gyengült. Akadnak olyan bankok, ahol a magyar valuta gyengülésének kedvezőtlen hatása csak néhány hónap múlva lesz érezhető, akkor azonban az ügyfeleknek egyszerre kell majd nagyobb összeget kifizetniük.
A lakosságnak nyújtott teljes hitelállomány több mint 20 százalékát kihelyező OTP Bank lapunkat úgy tájékoztatta, hogy a deviza alapú hitelek árazásánál minden hónap 4-ét megelőző munkanapon érvényes árfolyamon váltják át az ügyfél törlesztőrészletét forintra. Mindez azt jelenti, hogy a pénzintézet ügyfeleinek már a márciusi csekkek is magasabb összegről szól, február 3-án egy euróért még 250 forintot adtak, egy hónappal később viszont már 255 forintot. Amennyiben jövő hétig nem erősödik vissza a magyar valuta, úgy a törlesztőrészlet ismét magasabb lesz, mivel a múlt héten 262 és 268 forint között mozogtak a jegyzések.
A forintgyengülés negatív következményeinek kivédésére lehetőség nyílik az OTP-nél árfolyamgarancia-biztosításra, amelyet a svájci frank alapú lakás- és jelzáloghitelek esetében lehet igényelni. Tavaly a deviza alapú hiteligénylések 96 százalékát kérték az ügyfelek erre a hiteltípusra.
Hasonlóan változnak a törlesztőrészletek az Erste Banknál is: a pénzintézet tájékoztatása szerint az ügyfél a hitel folyósításakor érvényes devizaárfolyamon kezdi meg a törlesztést, azaz minden forintgyengülés vagy erősödés a folyósítás napján érvényes árfolyamhoz képest jelentkezik. Fokozottabban érvényesül a forintgyengülés hiteldrágító hatása, ha az a deviza kamatának emelkedésével jár együtt. Ha például az euró, illetve a svájci frank kamata másfél százalékkal növekszik, s mindehhez párosul egy tízszázalékos forintgyengülés, akkor a törlesztőrészletek 20,3 százalékkal emelkednek meg. Amennyiben ugyanezt a mértékű forintgyengülést háromszázalékos euró, illetve svájci frank kamatemelés kísérné, úgy a kölcsönök törlesztőrészletei 31 százalékkal ugranának meg.
A magyar valuta több hete tartó hektikus mozgásának és gyengülésének azért van kiemelt jelentősége, mert a környező országok közül tavaly hazánkban emelkedett a leggyorsabban a devizahitel-állomány, s az új kölcsönök túlnyomó részét már nem forintban, hanem euróban és svájci frankban veszi fel a lakosság. A háztartási szektor devizahitel-állománya az idén januárban csaknem háromszorosa volt az egy évvel korábbinak, ami 750 milliárd forintos növekedést jelent. Mindeközben a forintkölcsönök nem egészen 50 milliárd forinttal gyarapodtak.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az elmúlt négy évben több mint négyszeresére nőtt a háztartások által felvett hitelek állománya, 2001 decembere óta ugyanis összesen 2915 milliárd forintnyi hitelt vett fel a lakosság a pénzintézetektől. Tavaly a fogyasztási hitelek számítottak a legnépszerűbbnek: összesített állományuk 65 százalékkal emelkedett a múlt évben. 2005 decemberében összesen 1200 milliárd forintnyi fogyasztási hitellel tartoztak a bankoknak a háztartások, azaz 2001 decembere óta majdnem megötszöröződött ennek a kölcsönnek az állománya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.