Ha az 500 órás, 300 ezer forintos költségigényű tanfolyamot szeptemberig nem végzik el az ingatlanbecslők, úgy elveszítik a korábban megszerzett jogosítványaikat arra, hogy a piacon dolgozhassanak, s a megbízók a továbbiakban nem foglalkoztathatják őket.
A Magyar Ingatlanszövetség (Maisz), a Magyar Jelzálogbank Egyesület (MJE) és a Magyar
Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) folyamatos tiltakozása ellenére a törvény március végén hatályba lép. Eszerint az ingatlanértékelők a korábban megszerzett jogosítványaikat 2006. szeptember elseje után elveszítik, s csak akkor kapják vissza, ha megszerzik az új szakképesítést. Kispál Sándor, a Maisz elnöke szerint ez azt vonja maga után, hogy nem lesznek olyan ingatlanos szakemberek és ilyen felkészültségű szakemberek tevékenységére épülő társaságok, akik, illetve amelyek jogszerűen végezhetnék eddigi tevékenységüket.
Emellett a gazdasági élet megbízói – például a jelzálogbanki tevékenységet gyakorló bankok, amelyek 8000 értékelő szakértőt foglalkoztatnak, az állami szervek, illetve a gazdasági társaságok – „szakképzettség” hiányában nem foglalkoztathatják az egyébként megfelelően képzett szakembereket és cégeket. Kispál Sándor arra is felhívta lapunk figyelmét, hogy az ingatlanértékelést végző szakembereknek értelmetlenül kell megküzdeniük a „maffiaellenes tevékenység” rájuk egyáltalán nem vonatkozó bélyegével, hiszen ahhoz semmi közük nincs. Az új szakképesítést egyébként két intézményen belül lehet megszerezni: a Budapesti Műszaki Egyetemen, illetve egy magániskolában. A Maisz elnöke érthetetlennek tartotta, hogy a törvényalkotók miért hagyták figyelmen kívül a szakmai szervezetek tiltakozását, s miért rónak óriási költségterheket az ingatlanbecslőkre. A szabályozás – fejtette ki Kispál Sándor – az ingatlanértékelők szakmai színvonalának emelését célozza, amivel a Maisz egyetért, de a végrehajtásakor komoly hátrány éri a szakembereket.
Számításaik szerint a mintegy tízezer szakértőt, családtagjaikat, illetve a munkáltatókat mintegy 37 milliárdos többletköltség fogja terhelni. A Maisz egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy a törvényalkotó gondatlansága miatt bekövetkező súlyos anyagi terhek fenyegetése nyilvánvalóan befolyásolni fogja az érintett értékelők, értékelőcégek és azok családtagjainak választói attitűdjét. A Magyar Ingatlanszövetség, a Magyar Jelzálogbank Egyesület és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara folyamatos nyomást gyakorol a törvényt előterjesztő Országos Lakás- és Építésügyi Hivatalra, de a hivatal válaszra sem méltatja a beadványokat.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével