Ellehetetlenülő ingatlanbecslők

Függetlenül attól, hogy esetleg nemzetközileg is elismert közgazdász- vagy építészdiplomával rendelkeznek, egy tavaly megalkotott törvény értelmében szeptemberig az ingatlanértékelőknek egy új ingatlanszakmai végzettséget kell szerezniük. A szakmai szervezetek érthetetlenül állnak e jogszabályváltozás előtt, amely a folyamatos tiltakozásuk ellenére történt meg.

Dénes Zoltán
2006. 03. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha az 500 órás, 300 ezer forintos költségigényű tanfolyamot szeptemberig nem végzik el az ingatlanbecslők, úgy elveszítik a korábban megszerzett jogosítványaikat arra, hogy a piacon dolgozhassanak, s a megbízók a továbbiakban nem foglalkoztathatják őket.
A Magyar Ingatlanszövetség (Maisz), a Magyar Jelzálogbank Egyesület (MJE) és a Magyar
Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) folyamatos tiltakozása ellenére a törvény március végén hatályba lép. Eszerint az ingatlanértékelők a korábban megszerzett jogosítványaikat 2006. szeptember elseje után elveszítik, s csak akkor kapják vissza, ha megszerzik az új szakképesítést. Kispál Sándor, a Maisz elnöke szerint ez azt vonja maga után, hogy nem lesznek olyan ingatlanos szakemberek és ilyen felkészültségű szakemberek tevékenységére épülő társaságok, akik, illetve amelyek jogszerűen végezhetnék eddigi tevékenységüket.
Emellett a gazdasági élet megbízói – például a jelzálogbanki tevékenységet gyakorló bankok, amelyek 8000 értékelő szakértőt foglalkoztatnak, az állami szervek, illetve a gazdasági társaságok – „szakképzettség” hiányában nem foglalkoztathatják az egyébként megfelelően képzett szakembereket és cégeket. Kispál Sándor arra is felhívta lapunk figyelmét, hogy az ingatlanértékelést végző szakembereknek értelmetlenül kell megküzdeniük a „maffiaellenes tevékenység” rájuk egyáltalán nem vonatkozó bélyegével, hiszen ahhoz semmi közük nincs. Az új szakképesítést egyébként két intézményen belül lehet megszerezni: a Budapesti Műszaki Egyetemen, illetve egy magániskolában. A Maisz elnöke érthetetlennek tartotta, hogy a törvényalkotók miért hagyták figyelmen kívül a szakmai szervezetek tiltakozását, s miért rónak óriási költségterheket az ingatlanbecslőkre. A szabályozás – fejtette ki Kispál Sándor – az ingatlanértékelők szakmai színvonalának emelését célozza, amivel a Maisz egyetért, de a végrehajtásakor komoly hátrány éri a szakembereket.
Számításaik szerint a mintegy tízezer szakértőt, családtagjaikat, illetve a munkáltatókat mintegy 37 milliárdos többletköltség fogja terhelni. A Maisz egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy a törvényalkotó gondatlansága miatt bekövetkező súlyos anyagi terhek fenyegetése nyilvánvalóan befolyásolni fogja az érintett értékelők, értékelőcégek és azok családtagjainak választói attitűdjét. A Magyar Ingatlanszövetség, a Magyar Jelzálogbank Egyesület és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara folyamatos nyomást gyakorol a törvényt előterjesztő Országos Lakás- és Építésügyi Hivatalra, de a hivatal válaszra sem méltatja a beadványokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.