Furcsa koalíció Izraelben

Hírösszefoglaló
2006. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Baloldali koalíció körvonalazódik Izraelben, miután a Kadima párt a vártnak megfelelően megnyerte a keddi választást. Az Ariel Saron által létrehozott centrista mozgalom azonban a kampányhajrában elveszítette támogatóinak meglehetősen nagy részét, így az előzetesen jelzett 36 mandátum helyett csak 28 képviselőt küldhet a knesszetbe. A koalícióban természetes partnere a 20 mandátumot elnyerő Munkapárt is, valamint valószínűleg a szefárd zsidók képviseletét magára vállaló Sász is csatlakozik az új kormányhoz. Mellettük lehet a liberális Merec és a Nyugdíjasok Pártja is, ez utóbbi általános megdöbbenésre hét mandátumot gyűjtött, pedig előzetesen legfeljebb két helyet valószínűsítettek neki. Az így felálló kabinetnek 72 képviselője lenne a 120 fős knesszetben, ami elegendőnek tűnik a stabil kormányzáshoz. A jobboldal eddigi zászlóshajója, a Likud azonban óriási vereséget szenvedett, Benjamin Netanjahu pártelnök ezt el is ismerte. Mindazonáltal nem akar lemondani a korábbi miniszterelnök, hanem készül az Ariel Saron által „magára hagyott” pártjának felélesztésére és a következő választásokra. A szintén radikális jobboldali, az orosz bevándorlókat megcélzó Jiszráél Beiteinu kiváló eredményt ért el, 12 mandátumával még a Likudot is megelőzte, s a jobboldaliak közül csak a Sász küld több képviselőt a knesszetbe. A szélsőséges jobboldali, a telepesek védelmére létrehozott Nemzeti Vallásos Párt kilenc, a hozzá hasonló, radikálisan vallásos Egyesült Tóra Judaizmus hat helyet kapott a parlamentben, mindkettő meglehetősen jó eredménynek számít.
Hajm Ramon a Kadima párt részéről az izraeli sajtóval közölte, hogy már tegnap felállították a tárgyaló delegációt, amely a koalíciós egyeztetéseket lefolytatja. Azt állította, hogy a húsvét után, nagyjából három hét múlva feláll az új izraeli kormány, amely végrehajtja a kivonulást Ciszjordániából. Ehud Olmert a palesztin vezetésnek címezve kijelentette, Izrael hajlandó elhagyni „Izrael szeretett földjének egyes részeit”, hogy a palesztinok „álma valósággá váljon”. Ehhez azonban feltételül szabta, hogy a szomszédos nép „elfogadja Izrael állam létezését, a demokráciát, egyeztessen és éljen velünk békében”, emellett leszögezte, a palesztinoknak „le kell mondaniuk álmuk egy részéről”, és meg kell állítaniuk a terrorizmust.
A választások eredményére éles hangon reagált a Hamász iszlamista mozgalom. A palesztin választásokat nemrégiben megnyerő szervezet vezetője szerint a három fő izraeli politikai erő ugyanúgy gondolkodik a közel-keleti konfliktus rendezéséről, ezért mindegy, hogy közülük ki kormányozza a zsidó államot. Háled Mesál, a Hamász politikai vezetője közölte, a vezető izraeli pártok egyetértenek a fő dolgokban: elutasítják Jeruzsálem arabok lakta részeinek feladását, a visszavonulást az 1967-es háború előtti határok mögé, a palesztin menekültek visszatéréshez való jogának elismerését és a fő zsidó telepek felszámolását.
A Hamász vezette új palesztin kormány huszonnégy tagja tegnap tette le hivatali esküjét Mahmúd Abbász államfő előtt, ám az Egyesült Államok azon nyomban meg is tiltotta diplomatáinak és vállalkozóinak, hogy kapcsolatba lépjenek az új kabinettel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.