Gyengült a forint

A kedden keletkezett gyengülési hullám tegnap reggel tovább erodálta a Budapesti Értéktőzsde részvényeinek árát és ezzel együtt a magyar tőkepiac indikátorának értékét is, zárásra azonban a mutató korrigálni tudott. Elemzők szerint az alacsony forgalom azt mutatta, hogy a befektetők még mindig a partvonalon túlról figyelik az eseményeket. Az amúgy érdektelen tőzsdei eseményekkel ellentétesen a bankközi devizapiacon és a forint környezetében forrongott a parkett. Már a tengerentúli CNBC is foglalkozott a forint árfolyamának gyengélkedésével.

Munkatársunktól
2006. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valójában nem lehet sok alapja annak az amerikai CNBC televíziós csatornán látott elemzésnek, hogy a forint az euróval szemben 300-as határig zuhanhat. Egy viszont biztos, a jelenlegi gazdasági adatok következtében arra kevés esély van, hogy az euró a 240 forintos határvonalhoz húzódjon vissza. Amennyire lehetséges a 240 forintos euró, annyira lehet a 300 forintos is – mondták tegnap független elemzők, de azt is hozzátették, hogy a spekulánsok látványos gyengítési folyamatot indítottak el a forint ellen. A külső beavatkozást, a geopolitikai szituációkat nem lehet felmérni előre, a CNBC-ben megszólaltatott elemző közölte, hogy valójában, ami eddig történt forint ügyben, az „még mindig nem forintsztori”, a többi régiós, illetve egyéb feltörekvő piaci deviza is gyengélkedik. A szakértő rámutatott, hogy a forint sorozatos gyengélkedésével eddig a komolyabb spekulánsok nem foglalkoztak, de ha a feltörekvő piaci hangulat nem változik meg, és továbbra is rossz marad, akkor előbb-utóbb elképzelhető, hogy támadás éri a forintot. Több elemző rámutatott, hogy a Federal Reserve (Fed) keddi kamatdöntése nem sok jót hozhat a kelet-közép-európai térségek piacainak. A tengerentúli emelkedő kamatok következtében a feltörekvő piacokról a tőke kivonulhat, helyette a biztos amerikai piacra települhet át.
Tegnap napközben az euró 268 forintig gyengült, majd a nap végén megfordult, és 267 forintra csúszott vissza, de még így is 0,60 százalékkal állt keddi értéke felett. Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke azt nyilatkozta a Fed kamatemelése és a forint gyengülése kapcsán, hogy jelenleg nincs nyomás alatt a magyar jegybank, azaz a beavatkozási küszöböt még nem érte el a forint. Hazai forintspekulánsok közölték, hogy jól lehet látni, az euró próbálja meglépni a 270-es szintet. A tőkepiacon tegnap közel 60 pontos gyengüléssel nyitott a BUX, majd határozott emelkedési trend alakult ki, ennek következtében az indexnek sikerült emelkedéssel zárnia. A magyar indikátor végül 22 829,14 ponton állapodott meg, ami 98,60 pontos emelkedésnek felelt meg. Az aránylag alacsonynak mondható, 13,3 milliárd forintos forgalom azt mutatta, hogy a befektetők nem túl érdeklődőek a magyar részvények iránt.
A nap nyertese az Egis lett 5,5 százalékos javulásával, de jól szerepelt a Richter, a Mol és Magyar Telekom is. A távközlési cégről olyan pletykák jelentek meg, hogy ajánlatot tett az Invitelre – írta Dow Jones hírügynökségre hivatkozva a portfolio.hu. A tranzakció értékét 500 millió euróra becsülik a hírügynökség által megkérdezett elemzők. Az Invitel értékesítése aukció formájában zajlik, s a Magyar Telekom is az érdeklődők között van. Az Invitel értékesítését a JP Morgan szervezi, jelenleg a cég az AIG GMT konzorcium kezében van. A kis forgalmú részvények közül a Fotex, a Synergon és a Rába árfolyama is szépen gyarapodott.
A térség tőzsdéi is csökkenőben voltak, a varsói index 0,3, a prágai PX 0,7, a moszkvai indikátor 1,7 százalékkal gyengült. A vezető európai piacokon viszont drágulási trend alakult ki, hasonló növekedések zajlottak a tengerentúlon is a BÉT zárását követve. Az amerikai piacokon a kedvező hangulatot a Federal Reserve keddi kamatemelése indukálta. Londoni elemzők szerdán egyhangúlag a vártnál keményebbnek minősítették a Federal Reserve legújabb kamatemeléséhez fűzött nyilatkozatot, eltérőek azonban a citybeli vélemények arról, hogy tavasszal folytatódik-e a 2004 nyara óta tartó, folyamatos szigorító ciklus. A Moody’s hitelminősítő szerint a kamatemeléshez fűzött kommentár azon megállapításában, hogy „szükségessé válhat további pénzügy-politikai szigorítás”, a fő elem a megfogalmazás feltételes módja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.