Valójában nem lehet sok alapja annak az amerikai CNBC televíziós csatornán látott elemzésnek, hogy a forint az euróval szemben 300-as határig zuhanhat. Egy viszont biztos, a jelenlegi gazdasági adatok következtében arra kevés esély van, hogy az euró a 240 forintos határvonalhoz húzódjon vissza. Amennyire lehetséges a 240 forintos euró, annyira lehet a 300 forintos is – mondták tegnap független elemzők, de azt is hozzátették, hogy a spekulánsok látványos gyengítési folyamatot indítottak el a forint ellen. A külső beavatkozást, a geopolitikai szituációkat nem lehet felmérni előre, a CNBC-ben megszólaltatott elemző közölte, hogy valójában, ami eddig történt forint ügyben, az „még mindig nem forintsztori”, a többi régiós, illetve egyéb feltörekvő piaci deviza is gyengélkedik. A szakértő rámutatott, hogy a forint sorozatos gyengélkedésével eddig a komolyabb spekulánsok nem foglalkoztak, de ha a feltörekvő piaci hangulat nem változik meg, és továbbra is rossz marad, akkor előbb-utóbb elképzelhető, hogy támadás éri a forintot. Több elemző rámutatott, hogy a Federal Reserve (Fed) keddi kamatdöntése nem sok jót hozhat a kelet-közép-európai térségek piacainak. A tengerentúli emelkedő kamatok következtében a feltörekvő piacokról a tőke kivonulhat, helyette a biztos amerikai piacra települhet át.
Tegnap napközben az euró 268 forintig gyengült, majd a nap végén megfordult, és 267 forintra csúszott vissza, de még így is 0,60 százalékkal állt keddi értéke felett. Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke azt nyilatkozta a Fed kamatemelése és a forint gyengülése kapcsán, hogy jelenleg nincs nyomás alatt a magyar jegybank, azaz a beavatkozási küszöböt még nem érte el a forint. Hazai forintspekulánsok közölték, hogy jól lehet látni, az euró próbálja meglépni a 270-es szintet. A tőkepiacon tegnap közel 60 pontos gyengüléssel nyitott a BUX, majd határozott emelkedési trend alakult ki, ennek következtében az indexnek sikerült emelkedéssel zárnia. A magyar indikátor végül 22 829,14 ponton állapodott meg, ami 98,60 pontos emelkedésnek felelt meg. Az aránylag alacsonynak mondható, 13,3 milliárd forintos forgalom azt mutatta, hogy a befektetők nem túl érdeklődőek a magyar részvények iránt.
A nap nyertese az Egis lett 5,5 százalékos javulásával, de jól szerepelt a Richter, a Mol és Magyar Telekom is. A távközlési cégről olyan pletykák jelentek meg, hogy ajánlatot tett az Invitelre – írta Dow Jones hírügynökségre hivatkozva a portfolio.hu. A tranzakció értékét 500 millió euróra becsülik a hírügynökség által megkérdezett elemzők. Az Invitel értékesítése aukció formájában zajlik, s a Magyar Telekom is az érdeklődők között van. Az Invitel értékesítését a JP Morgan szervezi, jelenleg a cég az AIG GMT konzorcium kezében van. A kis forgalmú részvények közül a Fotex, a Synergon és a Rába árfolyama is szépen gyarapodott.
A térség tőzsdéi is csökkenőben voltak, a varsói index 0,3, a prágai PX 0,7, a moszkvai indikátor 1,7 százalékkal gyengült. A vezető európai piacokon viszont drágulási trend alakult ki, hasonló növekedések zajlottak a tengerentúlon is a BÉT zárását követve. Az amerikai piacokon a kedvező hangulatot a Federal Reserve keddi kamatemelése indukálta. Londoni elemzők szerdán egyhangúlag a vártnál keményebbnek minősítették a Federal Reserve legújabb kamatemeléséhez fűzött nyilatkozatot, eltérőek azonban a citybeli vélemények arról, hogy tavasszal folytatódik-e a 2004 nyara óta tartó, folyamatos szigorító ciklus. A Moody’s hitelminősítő szerint a kamatemeléshez fűzött kommentár azon megállapításában, hogy „szükségessé válhat további pénzügy-politikai szigorítás”, a fő elem a megfogalmazás feltételes módja.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére