Holtvágányon a vízumügy

Részben az érdektelenség, részben a bírálatok miatt holtvágányra futott a nemzeti vízum, s meghiúsult a kormány azon elképzelése is, hogy alkotmánymódosítással határozza meg a határon túli magyarok közjogi státusát.

Pataky István
2006. 03. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tiltakozik a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöksége a magyar kormányzat intézkedése ellen, amely szerint csupán fél évre adható ki a kárpátaljaiaknak a Magyarországra látogatásra jogosító vízum. „Sajnálatos, hogy miközben a Gyurcsány-kormány a nemzeti vízum kapcsán azt állítja, hosszú távra megoldást nyert a határon túli magyarság és az anyaország kapcsolattartásának problémája, jelentős mértékben megnehezíti azt a kárpátaljai magyarság számára” – fogalmaz közleményében a KMKSZ, egyben felszólítva a kormányt, hogy a fent említett intézkedését vonja vissza. Mint ismeretes, a Kárpátalján és a Délvidéken élő magyaroknak jelent elsősorban gondot a vízumhoz kötött határátkelés. Ennek ellenére a nemzeti vízum iránt csekély érdeklődés mutatkozik a két leginkább érintett közösség körében. Orbán Viktor a Kárpátalja című hetilapnak adott interjújában elmondta, a nemzeti vízum a mai megszerzési feltételeivel inkább kirekeszti a kárpátaljai magyarok nagy tömegeit Magyarországról, mint segíti a kapcsolattartást. „Az igénylési feltételeket egyszerűsíteni kell, és minden Kárpát-medencei, minden kárpátaljai magyar számára elérhetővé kell tenni a nemzeti vízumot. Olyan nemzeti vízumra van szükség, amely könynyen hozzáférhető, amely nem kizárja a magyarokat Magyarországról, hanem beengedi, sőt behívja őket” – hangsúlyozta a Fidesz elnöke. Közben csütörtökön kiderült: a konszenzus hiánya miatt a határon túli magyarok közjogi státusának megfogalmazására tett kormányzati javaslat is zátonyra futott. A budapesti egyeztetésen a felvidéki Magyar Koalíció Pártja és a KMKSZ nem is képviseltette magát.
Míg a Gyurcsány-kabinet javaslatai sorra megbuknak, addig a polgári kormány által bevezetett magyarigazolványra követendő példaként tekintenek Lengyelországban. A jobboldali varsói vezetés által tervezett lengyeligazolvány számos könnyítést biztosít majd birtokosainak a Lengyelországba való beutazáskor és az országban tartózkodás alatt. Az okmány tulajdonosainak egyebek mellett nem lesz szükségük vízumra, s a lengyelországi megélhetésük alapját igazoló pénzösszeget sem kell felmutatniuk a határnál. Az előzetes felmérések szerint a varsói honatyák többsége igennel készül szavazni a tervezetre.
Becslések szerint 14-17 millió lengyel él külföldön.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.