Kétgólos, nyugtalanító előny

Az MKB Veszprém 29-27-re megverte a spanyol Portland San Antoniót a férfi kézilabda Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén. A kétgólos előny természetesen kevésnek tűnik, de akár elég is lehet a szombati pamplonai visszavágón, és ha így történne, utólag azt mondhatnánk: nemhogy sok volt, hanem mindennél több.

2006. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ember olykor azt hinné, a veszprémi csarnok hangulata fokozhatatlan. Aztán kiderül, mégis fokozható. Tegnap például felülmúlta a Montpellier elleni negyeddöntő-visszavágóét is, ha úgy tetszik, megfelelt az elődöntő rangjának. Nemcsak a városból, sőt az országból özönlöttek a drukkerek, hanem a határon túlról is, mert a horvát kézilabda hívei – immár saját érdekeltség híján – rácsatlakoztak a négy délszláv játékost és vezetőedzőt felvonultató Veszprémre. A túloldalon a két kapusnak köszönhetően a skandináv légió volt a legerősebb, és némi megnyugvással rögzítettük, hogy nem a két hónappal ezelőtti svájci Európa-bajnokságon a magyar válogatottat valósággal megbénító dán Hvidt kezdett, hanem a fénykorát a kilencvenes években, Barcelonában élő svéd Svensson.
Ám egy ideig semmi nem múlott rajta. Gál Gyula kezéből kétszer is kicsorgott a labda, a vendégsánc ugyancsak kétszer blokkolt, így a kapusnak a 7. percig csupán egyszer kellett védenie, Pérez ziccerénél. Meg is tette. Aztán egy ideig nem fogott semmit, s a hazaiak ezalatt kétgólos hátrányukat kétgólos előnnyé fordították. Igaz, elsősorban nem Svensson, hanem két horvát jóvoltából: a vendégek klasszis irányítója, Balic combsérülése miatt átmenetileg a kispadra kényszerült, Vlado Sola pedig, bár szokásos fáziskésésével, de megint halmozta a bravúrokat. A másodedző, Csoknyai István által előzetesen felvázolt taktika helyenként bevált, azaz agreszszív védekezésből, labdaszerzésből indított kontrákból eredményes lehetett a Veszprém, de mindvégig látszott, hogy ennyi nem elég a nagyarányú győzelemhez. Annak mindvégig kimagasló kapus- és átlövőteljesítmény lett volna az előfeltétele, a félidő hajrájában ez be is igazolódott. Ekkor ugyanis 14-14-ről hirtelen 17-14-re módosult az állás, biztatóbbá vált, mint korábban bármikor.
A magyar bajnok egyetlen sérültje, Putics Barna érdeklődésünkre szünetben a következő intelmet fogalmazta meg a folytatásra: „Lassan összekaptuk a védekezésünket, de ez még mindig kevés. Tovább kell javítani, és akkor támadásban sem lesz gond.” Egy darabig nem is volt. A pamplonai ászokat sikerült megfogni, leginkább Garralda próbálkozott, de 37 évével már ő sem tévedhetetlen. A másik hatos vonal előtt ellenben járt a labda, és most a Svensson helyére becserélt Hvidt is csak afféle egyszerű földi halandó módjára védett. A 45. percben az addigi legnagyobbra, 24-19-re nőtt a differencia, és a spanyoloknál a jelek szerint öt gól a tűréshatár, mert azonnal időt kértek. Talán a román bírók is átérezték helyzetük súlyosságát, hiszen egyes szituációkban a segítségükre siettek, a belemenések és védekező szabálytalanságok összemosódtak náluk, amit a közönség idegen nyelvekben jártasabb része válogatott román káromkodásokban viszonzott.
A csapat pedig ebben az időszakban még remek játékkal, 28-23-ig meg is tartotta az öt gólt. Ám a hajrára elveszítette, amire az sem magyarázat, hogy az utolsó másfél perc Lazarov felesleges – persze melyik nem az? – reklamálása miatt emberhátrányban telt. A biztatónak érzett különbség így kettőre olvadt, és 29-27-es győzelemben állapodott meg.
Az ellenfél játékmestere, Ivano Balic kérdésünkre nemhiába mondta: „Gyenge volt a kapusunk, a védekezésünk, még a játékvezetés is, ehhez képest kitűnő az eredmény, tovább fogunk jutni.” Honfitársa, Sola erre veszprémi szemszögből azzal kontrázott: a 6-7 gólos győzelem lett volna reális. Pásztor István csapatkapitány még hozzátette: „Egészen jól felépítettük a mérkőzés első 55 percét, aztán az utolsó ötben minden összeomlott. Elöl és hátul egyaránt.” A vendégöltözőből e végszóra kilépő vezetőedző, Francisco Javier Equisoain már egy gesztust is megengedhetett magának: „Nagyra értékelem, hogy Európa egyik leghíresebb csarnokából megyünk haza kétgólos vereséggel ötgólos hátrány után.”
A mi olvasatunkban természetesen a két gól még mindig előny. Bár ha egyáltalán létezik ilyen szóösszetétel, nyugtalanító előny.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.