Öröm és csalódás jellemezte azokat a tartományi választásokat, amelyek Németország történetében különlegességnek számítottak: tizenkét esztendő óta első alkalommal történt meg, hogy egyszerre három tartomány polgárai adhassák le voksaikat. Átütő sikert könyvelhettek el a miniszterelnökök, akik megőrizték pozícióikat: Kurt Beck (SPD) Rajna-vidék-Pfalzban, Günther Öttinger (CDU) Baden-Württembergben és Wolfgang Böhmer (CDU) Szászország-Anhaltban. A Mainzban, Stuttgartban és Magdeburgban székelő kormányok eddigi összetétele viszont az első számítások szerint megváltozik, új koalíciós kabinetek alakulnak meg.
Baden-Württembergben a szavazók 45 százaléka támogatta a kereszténydemokratákat, és kevés hiányzott ahhoz, hogy a CDU abszolút többséghez jusson. A szabad demokraták elégedettek lehetnek 10,8 százalékos eredményükkel, amely továbbra is garantálja számukra a kormányfelelősséget. A szociáldemokraták eddigi leggyengébb szereplésüket voltak kénytelenek elkönyvelni: az SPD mindössze 25 százalékos eredménye a legutóbbi szavazással összehasonlítva több mint nyolcpontos veszteséget jelent.
Az „elvtársak” a szomszédos Rajna-vidék-Pfalzban vigasztalódhattak, ahol Kurt Beck győzelemre vezette az SPD-t (45,5 százalék). A kereszténydemokraták drámainak mondható vereséget szenvedtek (33 százalék), ebből a kiábrándító eredményből Christoph Böhmer, a CDU miniszterelnök-jelöltje azonnal levonta a következtetést, és lemondott minden tisztségéről.
A szövetségi kereszténydemokraták javára billent el a mérleg Szászország-Anhaltban, ahol a CDU ismét vezető politikai erőnek futott be 37 százalékkal. Az SPD (20,8 százalék) – az előjelek szerint – Magdeburgban képes lesz leváltani az eddigi CDU/FDP-szövetséget és követni a berlini példát, a nagykoalíció létrejöttét. A Baloldali Párt–PDS ebben a tartományban érte el történetének eddigi legjobb eredményét: a szocialisták 24 százaléka huszonöt főt számláló frakciót garantál a hajdani keletnémet egységpárt utódszervezetének. A másik két tartományban a PDS-szel szövetségre lépő WASG messze elmaradt a parlamenti részvételt jelentő öt százaléktól.
A választás csalódást okozott abból a szempontból, hogy a szavazásra jogosultaknak mindössze a fele adta le voksát. A köztársaság lakosságára jellemző hangulat felmérésének valós lehetőségét keretek közé szorítja az első női kancellár taktikája. A nagykoalíció mindent elkövetett, hogy az új kormány előtt álló kritikus feladatokat elnapolja a választások utáni időkre.

Itt van, amit mindenki várt: ünnepel Szoboszlai Dominik és Buzsik Borka – fotó