Kóka leépítést ígér a közszférának

Évente nagyjából harmincezer fővel kellene csökkenteni a közszféra létszámát – nyilatkozta Kóka János. A gazdasági miniszter ezzel mintegy megerősítette azt az információt, hogy ha marad a jelenlegi koalíció, egy, már elkészült megszorító csomag részeként tömeges elbocsátásokra kerül sor a közszektorban.

Bákonyi Ádám
2006. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma a közszféra 1800 milliárd forintos kiadást jelent egyetlen évben. Hiszek abban, hogy ebből tíz százalék megtakarítható. Évente nagyjából harmincezer fővel kellene csökkenteni a közszféra létszámát – nyilatkozta a gazdasági miniszter a Színes Bulvár Lapnak. Majd kifejtette, hogy ez nem megszorítás, mert nem az emberektől vesznek el pénzt, ez takarékosság. Kóka János szavai mintegy megerősítik azt a vezető pénzügyminisztériumi tisztségviselőtől származó információt, hogy ha a jelenlegi kormány marad hatalmon, úgy egy már elkészült hétszázmilliárd forintos megszorító csomag részeként kétszázezres elbocsátásra kerül sor a közszférában.
– A közszféra létszámának kérdését csak alaposan előkészített, társadalmi konszenzussal bíró államháztartási reformmal együtt, nem pedig pusztán pénzügyi megfontolások alapján lehet kezelni – mondta lapunknak Szabó Endre. A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke emlékeztetett, hogy a hiány lefaragása érdekében minden évben fűnyíróelvű leépítések történtek a közszférában, ám a feladatok ellátása miatt a létszám mindig visszaállt.
Szabó kitért arra, hogy az esetleges tömeges elbocsátások az első évben semmiféle megtakarítással nem járnának a felmondási idők és a végkielégítések kifizetése miatt. Ha mégis leépítésre kerülne sor, azt a feladatokhoz rendelve kellene meghatározni, de megoldást kellene találni arra is, hogy az elbocsátottak ne az így is magas munkanélküliséget növeljék – hangsúlyozta az elnök. Kérdésünkre, hogy nem várnak-e a kormánytól egyértelmű választ, a SZEF elnöke úgy fogalmazott: a választásokig senki nem vállalna fel egy ilyen elképzelést. A konföderáció új kormánnyal szembeni elvárásai azonban ismertek a miniszterelnök-jelöltek előtt, akik múlt héten megkapták az erről szóló dokumentumot – jegyezte meg.
Határozottan fel kell lépni az „államtalanítást”, a privatizálást egyetlen megoldásként képviselő álláspontokkal szemben – olvasható a SZEF anyagában, amely egyébként feltűnően kevés publicitást kapott a baloldali sajtóban. Bár nem zárja ki a magántőke bevonását, és szükségesnek tartja az egészségügy strukturális, finanszírozási rendszerének felülvizsgálatát, a konföderáció szerint az egészségügyi és szociális ellátásnak dominánsan állami, önkormányzati kereteken belül kell maradnia. A bérből és fizetésből élők, a nyugdíjasok, a létminimum határán küszködők képtelenek az öngondoskodás többletterheinek vállalására. Mindenki számára egyenlő hozzáférési lehetőséget kell biztosítani az egészségügy, az oktatás, a kultúraközvetítés területén – tartalmazza a SZEF dokumentuma, amelyben a következő kormány felé megfogalmazott elvárásokat összegezték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.