Magyarok indulnak a Himalájára

A nepáli Himalájában lévő Dhaulagiri 8167 méter magas ormának megmászására készül az a magyar alpinistacsoport, amely arra vállalkozott, hogy felkapaszkodik a Föld tizennégy, nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsára. A nyolc sportember április elején indul útnak és két hónap múlva tér haza.

Grimm Balázs
2006. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan újabb fejezetéhez érkezik a „Magyarok a világ nyolcezresein” elnevezésű hegymászósorozat: az expedíció résztvevői ezúttal a nepáli Himalájában lévő Dhaulagiri 8167 méteres csúcsára szeretnének felkapaszkodni – közölte Naszály György, a csapat sajtófőnöke. Az expedíciós láncolat létrehozóinak, Erőss Zsoltnak, Kollár Lajosnak és Mécs Lászlónak az a célja a vállalkozással, hogy a föld mind a tizennégy, nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsát érje el magyar hegymászó. A tizennégyből mostanáig hatra (Cho Oyu, Shisha Pangma, Mount Everest, Broad Peak, Gahserbrum és Nanga Parbat) sikerült felkapaszkodniuk.
A változó összetételű csoport 2003-ban járt a 8035 méter magas Gasherbrum II-n, tavaly augusztusban pedig a föld második legmagasabb, de legnehezebben megmászható csúcsával, a 8611 méteres K2-vel próbálkoztak. Mint arról beszámoltunk, utóbbi küldetés nem járt sikerrel a mellig érő hó és az óránként száz kilométeres szél miatt. Beszédes tény: tavaly egyetlen expedíció sem jutott fel a K2-re.
A mostani célpont, a Dhaulagiri Nepál északi-középső felében, a tibeti határnál magasodik. Nevének jelentése fehér hegy. Bolygónk hetedik legmagasabb pontját a nyugati világ 1808-ban ismerte meg, az akkori felfedezők azt hitték, ez lehet a glóbusz legnagyobb magaslata. Megmászásával elsőként a XX. században, az ötvenes években francia, svájci, argentin és osztrák expedíciók próbálkoztak az északi oldalról, de a vállalkozás senkinek sem sikerült. A Dhaulagiri tetejére végül 1960. május 13-án egy osztrák– svájci csoport tagjai küzdötték fel magukat először. Tanulva az elődök kudarcaiból, ők az északkeleti oldalról próbálkoztak.
A hegy környékén áprilisban és májusban a legjobb az idő, ezért a magyar expedíció a jövő hónap elején indul útnak és két hónappal később tér vissza Magyarországra.
A csapat tagjai: Erőss Zsolt (technikai vezető, a Mount Everest első magyar megmászója), Babcsán Gábor, Csollány Katalin, Kollár Lajos (az expedíció vezetője), Mécs László, Markos Huba, Ugyan Anita és Szendrő Szabolcs. Utóbbi sportember egy vonatbalesetben elveszítette a bal lábfejét, mégis az utóbbi húsz év egyik legeredményesebb magyar hegymászójaként tartják számon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.