Nehéz helyzetben az állattenyésztés

Nagy Ottó
2006. 03. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerkezetileg zsákutcában van a magyar mezőgazdaság, anynyira, hogy ha a kormányzat és a döntéshozók nem vállalják fel a változás szükségességét, s nem teszik meg a szükséges intézkedéseket, akkor a közeljövőben súlyos problémák elé nézhet az egész agrárium – állítja ismételten a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ).
Wagenhoffer Zsombor, a szövetség igazgatója szerint az uniós csatlakozási szerződésben rögzített agrártámogatási rendszerről az utóbbi két évben bebizonyosodott: alkalmatlan arra, hogy a magyar mezőgazdaságot erős, versenyképes szektorrá tegye. – A területalapú támogatások és az intervenciós rendszer eredménye nyolcmillió tonna gabona, amelynek nincs piaca, ugyanakkor 130 milliárd forinttal terheli a központi költségvetést, és forrásokat von el a többi ágazattól – mondta az igazgató, rámutatva, hogy tavaly kevesebb mint 600 ezer tonna intervenciós terményt értékesítettek, miközben 2,5 millió tonna új raktárkapacitás épült. – Az EU nem nézi sokáig tétlenül a növekvő magyar intervenciós gabonahegyeket, mert éppen az ilyen eladhatatlan készletek miatt reformálta meg Brüsszel 1992-ben, majd 2000-ben és legutóbb 2003-ban a közös agrárpolitikát.
– Az állattenyésztés 2004 óta jelentősen veszített a mezőgazdaság bruttó termelési értékének részesedéséből. 2002-ben ez az érték 45 százalék volt, 2004-ben már csak 35 százalék, miközben a növénytermesztés aránya 10 százalékkal emelkedett. A folyamatosan csökkenő állatlétszám miatt ugyanakkor vannak olyan állatalapú támogatások, amelyeket nem használunk ki teljes mértékben. Ezeket a fel nem használt pénzeket azonban nem az ágazat fejlesztését segítő jogcímekre, hanem a szántóföldi kiegészítő támogatásokra csoportosítják át – mondta az igazgató. – Amennyiben nem történik hathatós beavatkozás, s a mostani elosztási rendszer marad – folytatta Wagenhoffer Zsombor –, az nemcsak a minőségi állatitermék-előállításra nézve, hanem a növénytermesztő ágazatra, ezen keresztül pedig az egész magyar mezőgazdaságra végzetes lehet.
Mezőgazdaságunk előnytelen szerkezetének megváltoztatására a MÁSZ szerint a következő években az uniós támogatások évi mintegy 15 milliárdos növekményét elsősorban az állattenyésztés fejlesztésére, a nemzeti hozzájárulás állatalapú támogatásainak ki nem használt részét pedig a tenyésztés-szervezési feladatok – ezen keresztül a minőségi tenyészállat-előállítás – finanszírozására kellene fordítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.