Élénk vita bontakozott ki tegnap arról a javaslatról, amelyet az országos listát állító pártok terjesztettek az Országos Választási Bizottság (OVB) elé. A szervezetek három kérdésben kértek állásfoglalást, hogy az országgyűlési választásokon kizárható legyen a csalás: az úgynevezett láncszavazás lehetősége. Ez a szavazási mód arra adott lehetőséget négy esztendővel ezelőtt, hogy a választópolgár üres szavazólapot vigyen ki a helyiségből, azt kint valamelyik jelölő szervezet megbízásából meghatározott módon kitöltse, s az így kitöltött szavazólappal egy másik állampolgár bent szavazhasson.
Szigeti Péter, az OVB elnöke a tegnap délutáni ülésen bejelentette, hogy a láncszavazás elleni fellépés Nyitrai Zsolt, a Fidesz kampányfőnök-helyettesének kezdeményezésére jött létre. Nyitrai javaslatára a képviselő-választásokon országos listát állító tíz párt közül nyolc fordult a három kérdéssel az OVB-hez. Az első kérdés úgy hangzott: kötelezhető-e a választópolgár arra, hogy a szavazólap borítékba helyezését a szavazatszámláló bizottság előtt végezze el? A testület tegnap úgy döntött, hogy erről nem ad ki állásfoglalást.
*
Többek szerint ez olyan zavart okozna a szavazáskor, ami befolyásolhatná a választás megfelelő lebonyolítását. A második kérdés: melyik felületét kell a szavazólapnak bélyegzővel ellátni, illetve kötelező-e a szavazólap mindkét oldalát lebélyegezni? A bizottság erre is azt a választ adta: nem ad ki állásfoglalást, mert a szavazatok érvényességének megállapításakor bizonytalanságot idézhetne elő, elegendő-e egy pecsét a szavazólapon, vagy kettőt kell megkövetelni. A törvény nem írja elő a két bélyegzőlenyomatot. Az OVB tagjai egyedül a harmadik kérdésben kívánnak az egységes jogértelmezést segítő állásfoglalásban véleményt nyilvánítani. Ennek tartalma az, hogy a szavazólapot semmilyen körülmények közt nem lehet kivinni a szavazókörből, mert az sértené a választások tisztaságát, valamint a jóhiszemű és a rendeltetésszerű joggyakorlás elvét.
Az első két kérdéssel összefüggésben várhatóan közleményt ad ki a bizottság, s abban a törvények betartására hívja majd fel a figyelmet. Az állásfoglalás műfaja annyiban különbözik a közleményétől, hogy az állásfoglalás megtartása sem kötelező, illetve a közlemény csak tájékoztató jellegű.

„Induljunk el, menjünk tovább és ne ragadjunk bele a nehézségbe” – Lakatos András inspiráló üzenete a szívátültetés után