Szent Mihály-kápolna a Margitszigeten

Rejtőzködő Magyarország

Ludwig Emil
2006. 03. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sorozatunkban már szerepelt a budapesti Margitsziget két középkori műemléke: a Szent Ferenc-rendiek templomának és a domonkos apácák kolostorának maradványa (2005. június 18.; december 31.). Van azonban a szigeten egy harmadik épület is, amelyiket ugyan nagyrészt a huszadik század első felében rekonstruáltak – valósághűen –, ámde története az Árpád-házi királyok koráig nyúlik vissza. A kis templom a víztoronytól északra található fák, bokrok sűrű rejtekében, fényképezni is csak télen lehet, amikor lombját veszíti a növényzet.
Az 1300-as évek óta a szent életű Margit királyleány nevét viselő Duna-szigetre III. Béla uralma alatt (1172–1196) érkeztek a francia eredetű premontrei rend szerzetesei. A barátok építették az első kolostort a királyi udvarhoz tartozó birtokon. IV. Béla 1245-ben kelt okleveléből tudható, hogy a király elődei az egész szigetet a premontreieknek adományozták. A rendházhoz tartozó Szent Mihály-prépostságot az írások 1528-ig említik, amikor a török veszély közeledtével mindhárom szerzet elmenekült a fővárosból.
A tatárjárás utáni esztendőkben tehát egyszerre a sziget több helyén is kopácsoltak a kőfaragók, fúrtak, faragtak, fűrészeltek az ácsok. Az említett ferences és dömés klastromokon kívül ekkor épülőfélben volt a johannita – ispotályos – lovagok és az esztergomi érsek vára, s ekkortájt készült újra a tatárjáráskor megrongált premontrei templom.
Az 1241 után másodszorra a török hódoltság alatt is rommá lett kápolnának az előző századfordulón már csak a déli hajófala állt az ablakok magasságáig. 1923-ban a Fővárosi Közmunkák Tanácsa végeztetett ásatást a területen, amelynek során feltárult az épület pontos alaprajza. A Szent Mihály főangyal tiszteletére épült, tiszta román stílusú kis templom hajójához félköríves szentély kapcsolódik, északi oldalán sekrestyével. Bejárata a nyugati homlokzaton nyílik. A gótika stíluskorszakában – a szomszédos Margit-kolostorban folyt nagyszabású átépítések ellenére – a régi kápolnát nem alakították át, az 1400-as években csupán egy négyszögletű kápolnát kapcsoltak a déli oldalához bővítésként. A XII–XIII. századi épületet – az alapok és a megmaradt falszakasz nyomán – 1932-ben Lux Kálmán műegyetemi professzor terve szerint rekonstruálták. A nyugati homlokzat fölé emelkedő harangtorony a hajóban megtalált vaskos pillérek alapjain nyugszik. A toronyban kapott otthont az a XV. századi bronzharang, amelyet 1914-ben egy vihar által kidöntött vén diófa gyökerei között találtak a Margit-klastrom közelében. Gót betűs német felirata szerint Hans Strous mester öntötte, Isten és Mária segedelmével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.