Irán elszigeteltebb mint valaha – szögezte le Condoleezza Rice, megadva az alaphangulatot az ENSZ Biztonsági Tanácsát (BT) képző állandó ötök, valamint Németország külügyminiszterének tárgyalásaihoz. A külügyi vezetők alig néhány órával azután ültek Berlinben a tárgyalóasztalhoz, hogy a BT felszólította Teheránt, harminc napon belül függessze fel atomdúsítási tevékenységét.
„Nagyon világos üzenetet” intézett Iránhoz az ENSZ Biztonsági Tanácsa – szögezte le Rice, hozzátéve, hogy „a nemzetközi közösség aggódik az iráni nukleáris program miatt”.
A felszólítást tartalmazó nyilatkozatot a 15 tagállam egyetértésével konszenzusos alapon fogalmazta meg a testület. Egyben felkérték a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget (NAÜ), a megadott időpont letelte után tegyen ismét jelentést a BT-nek arról, hogy Teherán engedelmeskedett-e az egyelőre még nem kötelező jellegű felszólításnak. John Bolton, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete úgy fogalmazott, „egyértelmű üzenetet küldtek Iránnak, hogy amit eddig tett, az nem elegendő” – számolt be a BBC.
A dokumentum elfogadása előtt mindazonáltal heves vita zajlott a vétójoggal rendelkező öt állandó tagállam képviselői között. Végül is Nagy-Britannia, Franciaország és az Egyesült Államok több engedményt is tett Oroszországnak, illetve Kínának, amelyek a lehető legenyhébb hangvételű nyilatkozat mellett kardoskodtak. Így például kimaradt az a kitétel, amely előbb nyíltan, majd burkoltan arra figyelmeztetett, hogy az iráni atomprogram fenyegeti a békét és a nemzetközi biztonságot – mutatott rá a távirati iroda.
Érdekes fordulat, hogy az orosz külügyminisztérium is felszólította Teheránt, hogy a „legfigyelmesebb módon hallgasson az ENSZ Biztonsági Tanácsa tagjainak egyhangú véleményére”. Irán köteles teljes körű együttműködést tanúsítani a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel minden függőben maradt kérdésben – tették hozzá.
A világszervezet New Yorki-i székhelyén dolgozó diplomaták ugyanakkor egyelőre még nem tudták megjósolni, hogy mi történik akkor, ha Irán a következő hónapban figyelmen kívül hagyja a BT nyilatkozatát, de szerintük a berlini tanácskozás egyik napirendi pontja éppen az lesz, hogy ebben az esetben a testület milyen újabb lépést tegyen.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról