Az egyre hevesebb választási kampányra tekintettel korrekt tájékoztatásra, az elemi erkölcsi tisztességre hívja fel tagjai figyelmét öt újságíró-szervezet. A Novotny Zoltán vezette Protestáns Újságírók Szövetsége (Prúsz) kezdeményezésére tegnap megrendezett Újságírás és valósághűség című szakmai konferencia közös zárónyilatkozata nem csak elviekben szögezi le, hogy bár a tollforgatók eltérően vélekednek közéleti ügyekről, politikáról, szervezeteik képesek a kapcsolattartásra, összefogásra. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége, a Magyar Újságírók Közössége, a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége, a Sajtószakszervezet és a Prúsz együttesen deklarálta: kezdeményezik, hogy az új Országgyűlés hozzon olyan titoktörvényt, amely a nyilvánosság érdekeit is tiszteletben tartja.
A tanácskozáson Szikora József, a katolikus szervezet vezetője úgy fogalmazott: „Ne lehessen állami és pártdisznóságokat államtitoksértésként elfogadtatni az ország előtt.” Ugyancsak szóba került az újságírók szabadságvesztéssel fenyegetése rágalmazás címén (lásd Bencsik Andrásnak, a Magyar Demokrata főszerkesztőjének esetét), illetve hogy a hivatalok egyre többször nem adják meg a kért felvilágosítást. Ezért került be a dokumentumba az is, hogy az újságírónak törvény adta joga az információk gyűjtése, tehát törvénynek kell köteleznie a hatóságokat, hogy a szükséges adatokat szolgáltassák ki.
A nyilatkozatban azt is leírják, hogy „az elmúlt tizenöt évben többször is megtapasztalhattuk, hogy a különböző politikai viták, gyakran elfogult szándékok beárnyékolják a kollegiális kapcsolatokat, szekértáborokra osztják a magyar újságírókat”. A szervezetek közölték: hisznek abban, hogy nem elfogultan, hanem a szakmai alapelvek tiszteletben tartásával kell tájékoztatni a nyilvánosságot. Elfogadhatatlannak nevezik, hogy a napi politika teljes mértékben átjárja társas és egyéni viszonyainkat. „Konferenciánkat azért kezdeményeztük, mert bár eltérően vélekedünk közéleti ügyekről, politikáról, bízunk abban, hogy a magyar újságírók szakmai szervezetei is képesek a kapcsolattartásra, a párbeszédre, egymás jobb megismerésére” – írták.

Összeül a mai napon a Nemzetbiztonsági Bizottság