Szakmunkásokat toborzott tavaly angliai munkára egy osztrák fővállalkozó megbízásából a soproni központú, munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég, a TPS Hungaria Kft. A magyarok feleannyi fizetésért vállalták a munkát, mint az angol munkások. Ez a tény odakint hamar kitudódott, és nagy vihart kavart. A helyi szakszervezet szóvá tette a bérek közötti eltérést az angol tulajdonosoknak, akik egy magyar dolgozót hazaküldtek, hogy tárgyaljon az ügyben a munkaerő-kölcsönzővel, amelyik viszont elbocsátotta. A munkanélkülivé vált magyar saját költségén viszszautazott Angliába, ahol viszont a TPS-t is megbízó osztrák fővállalkozó már kilakoltatta a munkásszállásról. Mikor ez kiderült, az angol dolgozók szolidaritásból bejelentés nélküli sztrájkba kezdtek, ami tudomásunk szerint nem járt eredménynyel. Alig egy hónappal később, idén januárban viszont már a TPS által kiküldött dolgozók tagadták meg a munka felvételét, amit többek között azzal indokoltak, hogy egy vezető pozícióban lévő osztrák minősítetlen hangnemben beszél velük. A magyarok fellépésének az lett az eredménye, hogy hat embernek – akik beléptek az angol szakszervezetbe – felmondtak, másik 6-8 munkás pedig ezután döntött úgy, hogy hazajön.
Információink szerint az angliai Cottam településen dolgozó, széntüzelésű erőmű felújítására és új építésére toborzott magyar szakmunkások igen komoly rostán estek át. Csak azok a lakatosok és hegesztők juthattak ki, akik megfeleltek a felméréseken támasztott kritériumoknak. Az unió társfinanszírozásában megvalósuló angliai beruházáson alvállalkozóként van jelen az osztrák SFL cég. E társaság vépi székhelyű leányvállalatával, a SAB Kft.-vel kötött munkaerő-kölcsönzési szerződést az ugyancsak osztrák tulajdonú, soproni székhellyel rendelkező TPS Kft. A toborzott magyar munkavállalók bruttó bére havi 300 ezer forint körüli volt, ami óránként 2,3-2,5 eurónak felel meg. Emellett napi 25 eurót (6-7 ezer forintot) kaptak természetbeni juttatásként. Az angol szakszervezet azt követelte, hogy a magyarok is a helyiek óránkénti 18,50 eurós bérét és a mellé járó 700 fontnyi szociális juttatást kapják meg.
Ha figyelembe vesszük a szabad munkaerő- és szolgáltatásáramlás uniós irányelvét, nem kötelező a magyar munkaerőt az angliai dolgozók munkabérét elérő fizetéssel foglalkoztatni – tájékoztatta lapunkat Zsoldisné Csaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetség munkaerő-kölcsönzési szekciójának vezetője. Mint mondta, amennyiben a külföldi fővállalkozó munkaerő-kölcsönzésre köt szerződést a hazai vállalkozóval, akkor szolgáltatásnyújtásról beszélhetünk. Ilyen esetben a magyar cég a külföldivel megállapodik a szolgáltatás díjáról, s ez alapján szabják meg a kölcsönzött dolgozó bérét, ami után itthon fizetik meg az adókat és járulékokat is.
Darvalics Erzsébet, a TPS Kft. vezetője lapunk megkeresésére értetlenségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a dolgozók a bérüket keveslik, hiszen mint mondta, amikor a munkát elvállalták, aláírták a fizetést is tartalmazó szerződést. A cégnek egy dolgozó közvetítése körülbelül egymillió forintjába került, mivel amellett, hogy munkaruhát biztosítottak nekik, utaztatták is őket. Kérdésünkre kivételnek minősítette azokat, akik „saját hibájukból” jöttek haza, mert velük kifizettették a repülőjegy árát.

Rendhagyó árverés – melltartók és bugyik milliós tételben a NAV kínálatában