Duna-táj

K ö n y v e s h á z

Lőcsei Gabriella
2006. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dunát lehet rekeszteni a Dunáról szóló irodalommal – írja Száraz Miklós György a Mészáros László fotóművész csodálatos felvételeit fölvonultató könyv legelején, majd kétszázötven oldalon tanúsítja állításának igazát. Az Officina ’96 fotóalbumának azonban, amely Európa második leghosszabb folyóját mutatja be, nem a szöveges részei a szenzációi, hanem a képei. A Duna mentén, Győrben élő állatorvos szerelmetes felvételei. A nemzetközi hírű természetfotós, Magyarország természeti kincseinek megörökítője két éven keresztül bolyongott a folyó 2860 kilométeres szakaszán, hogy felvételeket készítsen a hol Histernek, hol Danubiusnak, Donaunak, Dunajnak, Dunavnak, Dunareának nevezett vizről, amely kilenc országot érintve köti össze Nyugat-Európát Kelet-Európával, a Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig csordogálva, folyva, hömpölyögve. Mészáros László négyszáz fotóját válogatta bele A Duna című kötetbe, s egyetlenegy sincs közöttük, amelynek tárgyát az album lapozgatója ne szeretné élőben is megismerni. Közben pedig a mindent látó kameráival utazgató fotográfus rajongása a dunai táj iránt átterjed a felvételek szemlélőjére is, bárhol éljen a világban, vízparton, hegytetőn, betonrengetegben, pusztában.
A módszer, amellyel Mészáros László ezt a hatást eléri, voltaképpen roppant egyszerű. Donaueschingentől Sulináig „csak” azt örökítette meg, amit a nagy folyó összeköt: országokat, népeket, kultúrákat. Fotográfus és szövegíró ugyanis egyaránt vallja, hogy bár a Duna sokszor volt világokat elválasztó határ, mégis többször működött összekötő kapocsként. Ennek az alapelvnek a parancsára helyet szorítottak a könyvben olyan városoknak is, amelyek nem a Duna partján fekszenek, de – a szerzők szerint – a Duna-táj részei.
A fotóművész és az író hoszszan időzik annak a megfogalmazásánál is, hogy valójában mi az a Duna-táj, milyenek a Duna mentén élő emberek. Költőket hívnak segítségül, sok évszázados történeteket, amikor a saját lehetőségeiket kevésnek érzik, és a kép, amely végül összeáll, meghökkentően összetett. Miként a teremtés maga. A történetek megmozgatják az olvasó fantáziáját, a költői sorok, az Ady Endrétől, Babits Mihálytól, Szabó Lőrinctől vett idézetek ünneppé teszik a folyóval való találkozást könyv alakban is.
Érdekes módon az állatorvos-fotóművész, akinek állandó otthona szinte karnyújtásnyira van a Szigetköztől, viszonylag keveset foglalkozik a folyó növény- és állatvilágával. A modernizáció címén megbontott természeti rend is csupán ott és akkor kerül terítékre, ahol és amikor az emberi beavatkozás teljesen megváltoztatta a Duna képét. Mi a mozgatója ennek a napjainkban oly szokatlan visszafogottságnak? Talán az, hogy a Duna-könyv semmilyen módon nem engedi tönkretenni a folyó ünneplését. Nem vádol, nem ítélkezik, nem is jósolgat, ahogyan mifelénk szokás. Mészáros László a könyv utolsó oldalán csupán egyetlen sóhajban foglalja össze remények mögé bújtatott aggodalmait a szeretett folyóval kapcsolatban. Milyen nagyszerű lenne, írja, ha a Duna nemcsak áradásokat és hordalékot, hanem a víz kezelésének tudományát, a természet, a környezet féltő szeretetét, az embertársaink iránti türelmet és az oly régóta áhított jólétet is elhozná az alsóbb szakaszon élőknek. Bizony, jó volna, mondhatjuk mi is, e szép könyv olvasói 2006 tavaszán, amikor emberemlékezet óta nem látott méretekben áradt meg fölső, középső és alsó szakaszán a folyó. Mert ez a szennyes ár, amely elönti most fél Európát, nem a folyó bűne, szeszélye. Ez a Dunával felelőtlenül bánó, türelmetlenül és mohón gazdálkodó emberek vétke.
(Mészáros László: A Duna. Officina ’96 Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 7990 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.