Elektronikusan eladható a követelés

Dénes Zoltán
2006. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánkban a be nem hajtott tartozások mértéke egyes becslések szerint meghaladja a 290 milliárd forintot, ami komolyan akadályozza a gazdaság megfelelő működését – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Magyar Attila, az Adósság Börze Kft. ügyvezető igazgatója. A nemzetgazdaság egyik alapvető problémája a forráshiány, márpedig enélkül a termelés növelése sem képzelhető el. Nagy hatással lenne a piacra, ha a hitelezők nem ülnének a pénzükön, hanem eladnák követeléseiket, növelve ezzel a rendelkezésre álló pénz forgási sebességét. Így több száz milliárd forint lekötött pénz is felszabadulhatna, amit fejlesztésekre, befektetésekre lehetne fordítani.
Magyar Attila a körbetartozások enyhítését elősegítő megoldásként mutatta be az Adósság Börze Kft. által működtetett „számla- és követeléspiac” elnevezésű rendszert, egy olyan információs adatbázist, amelynek elsődleges célja, hogy a számlakövetelések adásvételéhez koncentrált piacot biztosítson. Februártól a rendszeren keresztül a tőzsdéhez hasonlóan lehet a követelésekkel kereskedni. A különbség csak annyi, hogy a vevők között kizárólag a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének engedélyével működő faktortársaságok jelenhetnek meg. Eladói oldalon viszont bárki beléphet. A rendszer, melyben elektronikusan is lehet kereskedni, igen egyszerűen működik. A hitelező regisztrálja követelését az adatbázisban, aminek megvásárlására a faktorcégek licitálhatnak. A hitelező így a legjobb ajánlatot fogadhatja el, a faktorcég pedig behajtja a megvásárolt tartozást.
A fenti módszer egyébként Nyugat-Európában már bevett gyakorlat, hiszen ott a források mintegy 30 százalékát ezen ügyletekből nyerik a cégek. Ezzel szemben Magyarországon a források alig 3 százaléka származik az adósságok faktorálásából. Idehaza a hitelezők követelésállományuk alig 25 százalékát adják el, a többi esetében pedig maguk próbálnak eljárni, méghozzá igen kevés sikerrel. A számla- és követeléspiac rendszerében tavaly mintegy 11 milliárdos követelés jelent meg, aminek 65 százalékát sikerült értékesíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.