A Duna vízszintje tegnapra már fél métert csökkent a tetőzéshez képest, a folyó lassan apad, óránként 1-2 centimétert, így néhány korábbi rendkívüli intézkedést vissza lehet vonni. Ennek megfelelően megnyitották tegnap a budai felső rakpartot, a Bem rakpartot a forgalom előtt. Az alsó rakpart egyes belvárosi részein akár már a hét végén újra lehet közlekedni, a teljes alsó rakpartot legjobb esetben keddtől lehet használni. Tegnap már a csütörtökihez képest száz emberrel kevesebben, valamivel több mint 600-an vettek részt a védekezési munkában Budapesten.
– A napokban Budapesten megkezdődhet az árvízi kárelhárítás, vasárnap már a Hajógyári-szigeten és a Népszigeten is beindulnak a szivattyúk – mondta tegnap Demszky Gábor főpolgármester, aki bejelentette: ma reggel kilenc órától megnyitják a Margitszigetet, a homok elszállítását éjjel végzik a csatornázási művek szakemberei. Az önkormányzat azt kéri a lakosságtól, hogy ne nyúljanak az ideiglenes gátakhoz, mert azokra még szükség lehet. Grafjódi Gabriella, a Budapesti Polgári Védelem szóvivője tegnap úgy nyilatkozott: továbbra sem lehet tudni, lesz-e második árhullám a Dunán.
Vácott továbbra is fenntartják a homokzsákokból emelt gátakat, és a Gombás-patakon átívelő Kőszentes hidat is zárva tartják a forgalom elől – közölte a város alpolgármestere. – Az ország egyetlen működő barokk hídjaként számon tartott Kőszentes hídról ugyan már levonult a víz, de az átázott köveknek, tégláknak még száradniuk kell, hogy újra bírhassák a terhelést – mondta Ferjancsics László. – Előreláthatólag a jövő hét elején indulhat meg itt a közlekedés. A 240 ezer homokzsákból álló védőfalat azért nem bontják el, mert fennáll a veszély, hogy egy újabb árhullám érkezik – tette hozzá. A város a kormánytól már megkapta azt a 35 millió forintos összeget, amely az árvízi védelmi munkák költségének csaknem felét fedezi, a többi pénzre is igényt tartanak.
Sokan még mindig dolgoznak a gátakon a Dunakanyarban, közöttük több mint ezer katona is, akik a többi között Vácott, Kisorosziban, Szentendrén segítik a munkákat. Ők, amennyiben holnap is szükség lesz a munkájukra, helyben szavazhatnak, ehhez azonban tegnap délutánig jelezni kellett e szándékukat a helyi jegyzőknél.
Az árvíz miatt szavazóköröket kellett áthelyezni több dunakanyari településen és Táton. A Szentendrei-szigeten Pócsmegyeren a művelődési ház helyett az óvodában rendezik be a szavazóhelyiséget, Szigetmonostoron is az eredeti helyszín helyett a kultúrház ad otthont a voksolásnak, Nagymaroson pedig két szavazóhelyiséget is át kellett irányítani a Dunától távolabb fekvő Kittenberger Kálmán Művészeti Iskolába. – Pilismaróton csónakon szállított mozgóurnák alkalmazására készül a polgári védelem, mert a falu egy hete elöntött üdülőövezetében még mindig tíz-tizenöt ház áll méteres vízben – mondta el tegnap a védekezést irányító Benkovics László polgármester. Az áradás miatt korábban ötven embernek vízi járműveken szállították az élelmiszereket, de mostanra a terület nagyobb részéről már biztonságosan el lehet jutni a szavazókörbe. Csak a legmélyebben fekvő házaknál számítanak arra, hogy csónakkal kell kivinni a mozgóurnát – tette hozzá.
A Sió-torkolatnál, az árvízkapunál pénteken meghaladta a vízszint az eddig mért legmagasabb vízállást.

Egy nyíregyházi énekesnő lett a Megasztár női hangja