Bejelentette tegnap egy hazai alpinista csoport, hogy jövő csütörtökön útnak indulnak a Himalája Dhaulagiri nevű csúcsának megmászására. Elmondták, hogy már a 4800 méteres alaptáborban is mostoha körülmények várnak rájuk: a bázis egy gleccseren van.
A budai jégcsarnokban tartott tájékoztatón a hat alpinista közül öten (Ugyan Anita, Babcsán Gábor, Kollár Lajos, Mécs László és Szendrő Szabolcs) jelentek meg, a Mount Everest első magyar megmászójaként hírnevet szerzett Erőss Zsolt már egy hete Nepálban van: beszerzi az élelmiszereket, hordárokat bérel, intézi a papírügyeket.
A vállalkozás költségvetéséből még hiányzik néhány millió forint – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Kollár Lajos, az expedíció vezetője –, ha a túra végéig nem sikerül megszerezni az összeget, akkor a hegymászók kölcsönt vesznek fel. Amúgy sem lesz könnyű dolguk: a térséget maoista felkelők tartják ellenőrzés alatt, akik rendszeresen megsarcolják a hegytetőre tartó csoportokat. Éppen ezért a magyarok áramfejlesztőt nem visznek magukkal, azt úgyis elvennék tőlük a lázadók.
Miként arról beszámoltunk: a Nepál északi-középső felében, a tibeti határnál magasodó Dhaulagiri nevének jelentése fehér hegy, de hívják a viharok hegyének is. Bolygónk hetedik legmagasabb pontját a nyugati világ 1808-ban ismerte meg. Megmászásával elsőként a XX. század ötvenes éveiben francia, svájci, argentin és osztrák expedíciók próbálkoztak, de senkinek sem sikerült. A Dhaulagiri tetejére végül 1960. május 13-án egy osztrák–svájci csoport tagjai küzdötték fel magukat először.

Ez vár a magyar nyugdíjasokra 2025-ben – jó hír érkezett