Kis sziget, nagy kihívás

Munkatársunktól
2006. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amilyen kicsiny a sziget Kínához képest, olyan hatalmas gondot okoz Pekingnek Tajvan, amelynek státusa ugyanis máig kérdéses. Időről időre kiéleződik a vita Peking és Tajpej között. Kína képtelen kezelni Tajvan félfüggetlenségének ügyét. Katonai erővel fenyegetőzik, rakétákat telepít a Tajvani-szoros kínai oldalára, hogy ezzel is elejét vegyék minden függetlenségi törekvésnek. Tajpej gazdasági és politikai értelemben független, ám mindezt hivatalosan nem lehet deklarálni. A nagyvilág országai közül csak maroknyian vállalták, hogy felveszik a diplomáciai kapcsolatot Tajvannal, így az ő segítségükkel próbálja Tajpej saját diplomáciai törekvéseit sikerre vinni. Mindeközben a kínai légikikötőkben a tajvani járatok belföldinek számítanak, és semmiféle jelzés nincs, amely megkülönböztetné státusát mondjuk Hongkongtól vagy Makaótól.
Ez azonban csak a külvilágnak szól. A népi gyűlés legutóbbi kongresszusáról tudósítók megjegyzik, hogy a hivatalos tapsok mellett mindössze egy alkalommal jutalmazták hosszas tetszésnyilvánítással Hu Csin-tao (Hu Jintao) államfőt beszéde során: amikor Tajvan függetlenségi törekvéseit ostorozta. Persze Peking számára nem az okozza a fő problémát, hogy Tajvan gazdasági téren sikeres, hanem hogy ezt a tevékenységét nem hajlandó az anyaország kebelén folytatni. A kis szigeten fennálló rendszer – ha nem is régóta, de – lényegesen különbözik a szárazföldi Kínáétól. 1985 környékén vetették fel Tajpejben, hogy meg kellene engedni a Kuomintang mellett más pártok vetélkedését is. Végül öt évre rá írták ki az első több résztvevős választást, amelyen a korábbi állampárt győzött, ám tíz év múlva már ellenzékbe szorult a kommunisták elleni harcáról híres Csang Kaj-sek (Jiang Jieshi) egykori tömbje. A jelenlegi elnök, Csen Suj-pien (Chen Shui Bian) (képünkön) helyzete sem könnyű. A Demokratikus Haladó Párt képviseletében számos olyan kijelentést tett, amelyet Pekingben úgy értelmeztek, hogy kis lépésekkel ugyan, de közelít a függetlenség kikiáltásához. Nemrégiben tajvani diákok tiltakoztak a szerintük életveszélyes politika ellen, azt hangoztatva, hogy ők nem kívánják saját véreik ellen megvédeni politikai rendszerüket.
Azt lehet mondani, hogy az idő Kínának dolgozik a tajvani ügyben, hiszen Peking óriási gazdasági potenciáljának nem lehet ellenfele a sziget prosperáló, ám öszehasonlíthatatlanul kisebb volumenű teljesítménye, így valójában nem sürgős térdre kényszeríteni a szigetet. Egy amerikai törvény alapján ugyan Washingtonnak kötelessége megvédeni Tajvant egy kínai támadás esetén, ám az is kérdéses, hajlandó lenne-e az Egyesült Államok belevágni egy ilyen kvázi-világháborúba kis szövetségese érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.