Bár a Ferencváros kálváriája nem mentes a politikai felhangoktól, Kácsor Attila ügyvezetőt kevésbé a lehetséges háttérről, hanem inkább az egyre szűkülő lehetőségekről kérdeztük.
– Milyen most a klub pénzügyi helyzete? Az FTC és a labdarúgó-részvénytársaság kapcsán a 238 millió forintos OTP-, illetve a 96,25 milliós ligahitel a közismert tartozási tétel.
– Az OTP-hitelt a klub vette fel, s a futball rt.-re költötte, visszafizetésére május 31-ig újabb haladékot kaptunk. A ligahitel valóban lejárt, ezt nem vitatjuk, megpróbálunk egyezségre jutni a ligával például úgy, hogy nem kérjük a nekünk járó havi hárommillió forintot. Másik megoldásként Huszti Szabolcs eladása után várjuk a nevelési költségtérítést a Metztől, ez a FIFA szabályzata szerint körülbelül 100-130 millió forint. Ez az összeg amúgy is az MLSZ-hez folyna be, tehát egy részével letudnánk a visszafizetést. Bár a Metz húzza az időt, az örökkévalóságig nem teheti. Tartozunk még egyes beszállítóknak és a játékosoknak, mindent összevéve körülbelül négyszázötvenmillió forinttal.
– Immár nyilvánvaló, hogy ezt az adósságot az FTC csak az általa használt, állami tulajdonú ingatlan értékesítésével tudná leróni. Sőt mivel a csupán az ingatlanügyletet érintő nyílt pályázat eredménytelennek bizonyult, a futball rt. részvényeit is „hozzácsapnák” az üzlethez. Hétfőn az utolsó tárgyalásokra kerül sor az FTC, valamint az államot képviselő Kincstári Vagyoni Igazgatóság, a Nemzeti Sporthivatal és a Sportfólió Kht. között. Milyen megoldási változatok lehetségesek?
– Ha megszületik a szövegszerű egyezség, meghívásos pályázatot írnak ki a nyolc hektárra. A klub 1,2 milliárd forintot kér annak fejében, hogy lemond még tíz évre szóló használati jogáról, valamint 300 milliót a futball rt. részvényeinek 99,9 százalékáért. Az állam az előző pályázatban még csak 1,6 milliárdra tartott igényt, ezt a KVI megemelte 1,2 milliárddal, ami szerintünk a beruházás realitását csökkenti. Mivel a tervezet szerint a stadion felújítására körülbelül hárommilliárd forintot kell majd költeni, a befektető több mint hétmilliárdért jutna hozzá a területhez, ez pedig legalább 1,2 milliárddal a piaci ár fölött van. Ettől függetlenül, mivel meghívásos pályázatról lenne szó, vélhetőleg megvan a KVI-nek a három pályázója, de nekünk nem mondták meg, kik azok.
– Ebben az esetben mikor látna pénzt a Ferencváros?
– Ha hétfőn megegyezés születik, azonnal összeül az elnökség, majd a küldöttgyűlés, kiírják a meghívásos pályázatot, amit a KVI ígérete szerint gyorsan elbírál. Ezután meg kell várni, hogy születik-e eredmény, ha igen, az utalásnak is van néhány napos átfutása, leghamarabb két és fél, három hónap múlva juthatunk pénzhez.
– Az nagyon messze van… A másik variáció szerint ha hétfőn az a döntés születik, hogy nem lesz újabb pályázat, a klub megkapja hat hektár vagyonkezelői jogát. Ekkor gyorsabb az ügymenet?
– Nem sokkal. A KVI-nek el kell készítenie a vagyonkezelői szerződést, bár volt két éve rá, hogy megtegye, ez legalább egy hónap. Ezután a klub írhat ki pályázatot a hasznosításra vagy a vagyonkezelés értékesítésére, ennek lefutása még egy hónap, az összesen kettő. Ez az ajánlat persze kedvezőtlenebb, mert a stadion három hektáron fekszik, tehát három hektár a felhasználható szabad terület. Mi kértük a KVI-t, hogy ha szerzünk a hat hektárra befektetőt, az kapjon elővásárlási jogot a két hektárra, de nem akceptálták az ötletet.
– Mi a célja a klubnak, s mi az államnak? Mert a jelek szerint nem ugyanaz.
– Az állam bevételt akar, eladni a két hektárt körülbelül 1,5 milliárd forintért, minket meg lemondatni a még tízéves használati jogról. Mi 1,2 milliárdot plusz 300 milliót szeretnénk, ennél lejjebb nem mehetünk, feljebb meg nem enged a piac. Kifizetnénk az adósságainkat, s minél több pénzt, hét-nyolcszáz millió forintot szeretnénk tőkeként megtartani, amiből támogathatnánk a szakosztályokat. Szépen összeállna a kép.
– S miért nem áll össze?
– Fel nem foghatom. Itt erőlködünk két éve, és semmi segítő szándékot nem tapasztalunk, pedig elfogadnánk a normális kompromisszumokat. Nincs más megoldás, mint az ingatlan értékesítése, de direktben nem tehetünk semmit, mert nem mi vagyunk a vagyonkezelők. Közben egy fillért sem költöttek a pályára, pedig a stadionrekonstrukciós program kétmilliárdot szánt erre a célra. Korábban, az Eb-pályázat és az új stadion terve kapcsán azzal érveltek, a többi klub kárára nem érheti pozitív diszkrimináció a Ferencvárost. Most negatív diszkrimináció éri.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról