Megdöbbenéssel fogadtuk Kóka János kijelentését – áll a Fehérvári Polgári Védegylet lapunknak küldött közleményében. A székesfehérvári civil szervezet szerint a becsületes állampolgárok arculcsapásával ér fel az, hogy a kormányzatot képviselő miniszter ilyen lesújtó véleményt fogalmaz meg az adófizetőkről. A demokratikus és polgári értékek védelmét zászlajára tűző egyesület rámutat: az „emberek milliói” kitétel – a foglalkoztatottak maximum négymilliós táborát figyelembe véve – alapján a miniszter szerint az adófizetők több mint fele csaló. A szervezet Gyurcsány Ferencet, a kormányt és az SZDSZ-t is elhatárolódásra szólította fel. Mint közleményük fogalmaz: a magyar kenyérkeresők többsége bérből és fizetésből él, vagyis az adó- és járulékterheket a munkáltató azonnal levonja járandóságukból, így az adócsalásnak a gyanúja sem merülhet fel.
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivataltól (APEH) kapott adatok is jelentősen árnyalják a miniszteri víziót: a hivatal 2005-ben összesen 1943 esetben kezdeményezett eljárást. Arról nem is beszélve, hogy az adócsalások ennek körülbelül a negyedét teszik ki, a többi esetben okirat-hamisításról, a számviteli szabályok megsértéséről vagy az adatszolgáltatás elmaradásáról van szó. Az is igaz, hogy minden második ügy egynél több személyt érint, egyes esetekben pedig a bűnrészesek száma nyolc-tíz is lehet. Tavaly az elmaradt adófizetések összege elérte a tízmilliárd forintot, tény ugyanakkor, hogy ez csak a jogi mederbe terelt eljárásokat jelenti.
Az adózáshoz kötődik az a tegnapi hír, hogy a tizenegy százalékos egészségbiztosítási járulék befizetésére szolgáló adatlapon téves megállapítás szerepel. A hibás nyomtatvány szerint a biztosítás kiterjed a járulékot fizetők közeli rokonaira is, holott január 1-jétől az eltartott hozzátartozó vagy élettárs ilyen alapon már nem jogosult egészségügyi szolgáltatások igénybevételére.

Hosszú betegeskedése után visszatért Szily Nóra: „Annyi minden kimaradt!”