Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter, aki kétnapos magánlátogatásra érkezett Angliába Jack Straw brit külügyminiszterhez, tegnap brit kollégájával előre be nem jelentett látogatásra repült Liverpoolból Bagdadba. A két külügyminiszter Ibrahim Dzsáfári miniszterelnökkel és Dzsálál Talabáni elnökkel folytat megbeszéléseket egy végleges iraki kormány létrehozásáról. Mind a brit, mind az amerikai kormány sarkalatos fontosságúnak tartja, hogy záros határidőn belül megalakuljon egy olyan, demokratikus választás eredményein alapuló végleges iraki kormány, amelynek hadereje és rendőrsége fokozatosan átveheti az ország minden részén a jelenleg ott levő amerikai és brit katonai alakulatok szerepét. A két külügyminiszter látogatásának híre váratlanul érte a brit médiát és közvéleményt. A vasárnapi lapok hosszasan foglalkoztak Condoleezza Rice látogatásával, a programját zavaró tüntetésekkel és azzal a régóta folyó találgatással, hogy fellép-e majd az elnökválasztáson republikánus jelölt gyanánt az amerikai külügyminiszter. De nem merült fel annak a lehetősége, hogy Rice és Straw együtt Bagdadba utazik. A szigorú titoktartás nyilván a két külügyminiszter személyes biztonságát és a bagdadi villámlátogatás zavartalanságát célozta.
A Sunday Telegraph című brit vasárnapi lap hírül adta, hogy ma amerikai és brit katonai vezetők között megbeszélések kezdődnek egy esetleges iráni beavatkozás részleteiről. A brit védelmi minisztérium azonnal cáfolatot adott ki, amely szerint a hír teljesen alaptalan. A BBC védelmi tudósítója úgy tudja, hogy az amerikai hadvezetőség részletes terveket dolgozott ki egy esetleges támadásra Irán ellen. Ezzel szemben Condoleezza Rice pénteki interjújában azt mondta, hogy „az Egyesült Államok eltökélt szándéka az iráni nukleáris fegyverkezés kérdésének diplomáciai megoldása fegyveres beavatkozás nélkül”. Az amerikai külügyminiszter fogalmazásából nem tűnt ki világosan, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elrendelt vagy jóváhagyott katonai szankciók lehetősége is kizárt-e.
Nem zárják be Guantánamót. Az amerikai külügyminiszter szerint „megvan az oka” a guantánamói börtöntábor fenntartásának. Condoleezza Rice az észak-angliai Blackburnben tartott szombati sajtóértekezletén azt mondta: az Egyesült Államok csak addig akarja fenntartani a guantánamói támaszponton működő, terrorgyanús őrizetesek számára létrehozott tábort, amíg az szükséges, és „örömmel zárja majd be, ha a körülmények ezt megengedik”. Rice szerint az amerikai hatóságok már eddig is több száz személyt engedtek szabadon Guantánamóról, vannak azonban olyanok a táborban, akiket nem lehet biztonsággal visszaengedni hazájukba, vagy egyáltalán, biztonsággal szabadon engedni. (MTI)

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére