Szigorúbb szabályok a szavazatszámlálóknál

MN
2006. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szavazatszámláló bizottságok küldött tagjai is egész napos megfeszített munkára számíthatnak. Este hét óra után a jelenlévőknek együttesen kell a szavazatokat ellenőrizniük és megszámolniuk. A négy évvel ezelőtti anomáliák miatt az OVB 2002-ben úgy döntött, sérti a szavazás titkosságát, ha a szavazat- számláló bizottság tagjai a szavazókörből telefonon információkat továbbítanak arról, kik nem adták még le a szavazatukat. Az ilyen választókat ugyanis akkor mozgósították. Jelenleg már a törvény is tiltja ezt. Előírja: a szavazatszámlálók nem használhatnak adatrögzítésre és továbbításra alkalmas eszközt. Arról viszont nem szól a választási törvény, hogy ilyet nem is tarthatnak maguknál, s arról sem rendelkezik, hogy személyes adatnak nem minősülő információt ne továbbíthatnának. Tehát, ne közölhetnék például, hányan mentek el szavazni. Az OVB legutóbb egy meglehetősen tág jogértelmezéssel azt mondta: a szavazatszámlálók ugyan nem kötelezhetők arra, hogy mobiltelefonjaikat leadják a munka kezdetekor, ám segítségével statisztikai tényeket sem közölhetnek. Nem továbbíthatják például üzenetként a résztvevők számát. Ezt a szigort a szavazás titkossága, vagyis a törvény nem követeli meg. A szavazás befejezése után már nem érvényes a telefonálási tilalom.
A választás akkor érvényes, ha a jogosultak több mint fele felkereste a szavazókört. Az eredményességnek, vagyis az egyéni képviselők megválasztásának is hasonló a feltétele: a szavazatok több mint felét meg kell kapniuk, ekkor második fordulóra már nincs szükség. A területi listák esetében is ötven százalékot meghaladó részvételi arány kell az érvényességhez. A megyei listákról azok a szervezetek jutnak mandátumhoz, amelyek országos összesítésben megszerzik a területi listákra leadott szavazatok öt százalékát. Vasárnap estére kiderül: mely pártok jutnak be a parlamentbe.

Szavazás igazolással. Lakóhelyétől távol az voksolhat, aki ehhez tegnap délután négy óráig igazolást kért a lakóhelye szerinti jegyzőtől. Ebben az esetben törölték lakhelye névjegyzékéből, s az igazoláson megjelölték, melyik településen gyakorolhatja választójogát. A fővárosban és a több választókerületből álló megyei városokban ez azt jelenti, hogy az igazolással érkezők több szavazókör közül választhatnak. A fő gond az, hogy a jogosultak a második fordulóban akkor is támogathatják szavazataikkal más települések, kerületek jelöltjeit, ha az első fordulóban a saját lakóhelyükön már megválasztották a képviselőt. Ez sértheti a szavazatok egyenlőségének elvét. Egy polgár szavazata ugyanis ilyenkor kettőt ér.

Mozgóurna. A mozgásukban, egészségi vagy más okból korlátozott emberek a szavazás napján is kérhetik, hogy keresse fel őket a szavazatszámláló bizottság. Kórházban, szociális otthonokban tartózkodók vagy otthon ápolt betegek szavaznak így. A mozgóurna alkalmazása lehetőség, nem kötelezettség. Általában két „ellenérdekű” bizottsági tag viszi ki a szavazatok összegyűjtésére szolgáló dobozt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.