Heves szélviharok és tornádók pusztítottak vasárnap az Egyesült Államok közép-nyugati vidékén, a legnagyobb károkat Tennessee, Missouri, Arkansas és Illinois szövetségi államokban okozva. A mentőalakulatok tegnapig huszonhárom holttestet találtak. Az elhunytak közül nyolcan Tennessee Dyer, hárman pedig Gibson megyéjében vesztették életüket – tájékoztatta az Associated Presst Kurt Pickering, a helyi katasztrófavédelem szóvivője. Pickering azt nem közölte, hogy az áldozatok milyen körülmények között haltak meg.
A mérleg korántsem tekinthető véglegesnek, a mentőalakulatok vezetői attól tartanak, hogy újabb holttestek kerülhetnek elő az öszszedőlt épületek romjai alól.
A viharokban többtucatnyian sérültek meg. Egyedül Arkansas északkeleti felén legalább hat tornádó söpört végig, a természeti csapást kiadós jégeső követte. Golflabda méretű jégszemek hullottak az égből, az utcákon lévő emberek rohanva igyekeztek minél előbb zárt helyre jutni. Indianapolisban sokan megsérültek a jégesőben, miután a vihar meglepte egy ingyenes szabadtéri koncert közönségét.
A pusztítás mértékét egyelőre nem tudták felbecsülni a szakemberek. Csak annyi biztos, hogy a nagy erejű szelek fákat csavartak ki tövestül, elektromos és telefonkábeleket téptek szét, kamionokat borítottak fel. Legkevesebb háromszázezer háztartás maradt villany nélkül. Több autós balesetet szenvedett, mert a tomboló viharban nem tudta menet közben irányítani a járművét.
A múlt hétfői hamburgi tornádó szintén komoly károkat hagyott maga után, bár szakértők szerint a vihar csak egy felső középkategóriás légörvény volt. A meteorológusok attól tartanak, hogy Németországnak a jövőben gyakrabban kell szembenéznie ilyen természeti csapásokkal – adta hírül a National Geographic. Ismeretes: az észak-németországi városban tomboló légörvény két halálos áldozatot követelt. A mostanihoz hasonló jelenséggel két-három évente lehet számolni Németországban – nyilatkozta Andreas Friedrich, a német meteorológiai szolgálat munkatársa a Spiegel Online-nak. A meteorológusok évente 20-30 kisebb erejű tornádót figyelnek meg az ország területén. Hamburgban egy erősebb – F2 kategóriájú – forgószél pusztított. A Németországban megfigyelt eddigi legerősebb tornádó az úgynevezett Pforzheim-tornádó volt 1968-ban, amely 27 kilométer hosszú területen 55 millió eurós kárt okozott.
Lehetetlen az előrejelzés. A tornádók előrejelzése lehetetlen, mert igen gyorsan kialakuló és rövid életű képződmények. Mivel az előbbi okok miatt csak ritkán van lehetőség a forgószél közvetlen mérésére, az intenzitást elsősorban az okozott kár nagyságából becsülik meg. Az intenzitás mérésére a tornádóknál az úgynevezett Fujita- vagy F-skálát használják. A skála a gyengétől (F0) az erősön át (F2, F3) a pusztító erejűig (F4, F5) terjed.

Egy meteorológus elárulta, napsütésben vagy bőrig ázva borangolhatunk-e Miskolcon