Túlköltekezés külső forrásból

Külső forrásokból fedezte a kormány az állami túlköltekezést, így emelkedett az államadósság, és ezzel együtt a kamatteher, amelyet évről évre maga előtt görget az ország – hangsúlyozza a Pénzügykutató Rt. legfrissebb jelentése, amely arra figyelmeztet, hogy hazánk nettó külföldi adóssága a 2002-es 16,5 százalékról a GDP 28,2 százalékára emelkedett 2005 végére.

Szabó Eszter
2006. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előreláthatólag mintegy 100 milliárd forinttal lesz magasabb az államadósság idei kamatterhe a költségvetésben betervezett mértéknél, s az áfabevételek és a gyógyszerkassza kiadásai is túl optimista számításokon alapulnak – jelentette ki a Pénzügykutató Rt. legfrissebb jelentésének tegnapi ismertetőjén Antal László, a kutatóintézet munkatársa. Aláhúzta: az államháztartási hiány idei mérlege még akkor is roszszabb lesz a tavalyinál, ha a választások után szigorító intézkedésekre kerül sor. A költségvetés jelenlegi helyzetét szemléltetve a közgazdászprofesszor úgy fogalmazott: lefelé tartó mozgólépcsőn próbálunk fölfelé menni. Mint mondta, az idén szinte bizonyosan lesznek megszorító intézkedések, ám ezek hatását inkább a következő évben lehet majd érezni. Hasonlóan vélekedett a hiánycsökkentő döntésekről Lengyel László, a Pénzügykutató Rt. elnök-vezérigazgatója is, aki közölte: a büdzsé nehéz helyzetével mindkét nagy párt tisztában van, ahogyan azzal is, hogy a reformokat a választások után haladéktalanul el kell kezdeni. Az intézet számításai szerint az idei eredményszemléletű államháztartási hiány a kormány által ígért csökkenés helyett növekedni fog, és nyugdíjreformmal együtt eléri a GDP 6,3 százalékát. Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. főmunkatársa a magas hiányra hivatkozva 2012-es új euróbevezetési céldátumot tartott lehetségesnek. Hangsúlyozta: ha a választások után nem jön létre felelős kormányzás, akkor gyors forintromlás, pánikszerű tőkekivonás és kamatemelés várható, merthogy a befektetők megvonják bizalmukat a magyar gazdaságpolitikától. Szavai szerint ebben az esetben a gazdaság rendbetételének feltételei jelentősen megnehezülnek.
Az államadóssággal kapcsolatban a Pénzügykutató Rt. jelentése rámutat: az állami túlköltekezést elsősorban a külső források bevonása finanszírozta. A tájékoztató szerint az államadósság nagysága ismét a GDP 60 százalékának megfelelő plafonértéket ostromolja, hazánk nettó külföldi adóssága pedig a 2002-ben mért 16,5 százalékról a GDP 28,2 százalékára emelkedett 2005 végére. Az idei évre vonatkozóan a gazdaságkutató intézet elemzői a külső finanszírozási szükséglet és a külső adósságállomány további növekedésével számolnak, amelyben az is szerepet játszik, hogy a még értékesíthető állami vagyon lecsökkent. A privatizációt illetően az értékelés megjegyzi: 2002 és 2005 között a magánosítás – elsősorban költségvetési nyomásra s az éles politikai viták ellenére – felgyorsult, a 73 cég eladásából származó bevétel több mint 1100 milliárd forintja folyó áron háromszorosa a megelőző négy év teljesítményének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.