Újabb Bokros-csomag jöhet

Szabó Eszter
2006. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

H a a kormány nem tesz érdemi lépéseket a választások után a folyamatosan növekvő költségvetési hiány megfékezése érdekében, akkor Magyarország hasonló gazdasági válsággal nézhet szembe, mint 1995-ben – figyelmeztetett a hét végén közzétett legfrissebb jelentésében a párizsi székhelyű Calyon Bank. A pénzintézet arra is emlékeztetett: a Bokros-csomagot megelőző időszakban a magyar költségvetési deficit elérte a bruttó hazai össztermék 11 százalékát, a folyó fizetési mérleg hiánya a GDP 9 százalékát. Márpedig a jelenlegi magyar hiánymutatók pedig már közelítenek ezekhez a számokhoz, azaz ismét kísért egy Bokros-csomag.
A portfolio.hu portálon olvasható pénzintézeti jelentés szerint a több mint tíz évvel ezelőtt hozott megszorító intézkedések megismétlődése „riasztó kilátásokat” jelenthet Magyarország számára, már csak azért is, mert az ország most már az EU tagja. Az államadósság finanszírozásával kapcsolatban a párizsi Calyon megállapítja: emelkedő államháztartási hiány és államadósság miatt a Fitch, a Standard&Poor’s és a Moody’s hitelminősítő intézetek leminősítették, illetve negatív kilátást adtak hazánknak az elmúlt hónapokban. Annak ellenére, hogy a Magyar Nemzeti Bank folyamatosan figyelmeztetett a kiigazító lépések szükségességére – jegyzi meg az értékelés.
Az euró magyarországi bevezetését illetően a pénzintézet úgy fogalmaz: a közös valuta átvételének időpontja közelebb esik 2015-höz, mint a kitűzött 2010-hez, a késedelmes euróövezeti csatlakozás azonban Magyarország számára drága mulatság lesz. Ezzel kapcsolatban a Calyon rámutat: Magyarország függése a külföldi tőkétől egy emelkedő világgazdasági kamatkörnyezetben, különösen sérülékennyé teszi a forintot. Az elemzés szerint az aggódó piaci környezetben a választások legkedvezőbb kimenetelét egy erős Fidesz-győzelem jelentené, erre azonban kicsi az esély a közvélemény-kutatási adatok ismeretében. A Calyon azt reméli, hogy erős mandátumtöbbséggel a Fidesz majd nagyobb elkötelezettséggel kezdi meg a költségvetési problémák kezelését.

Csapás a forintra. A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai hazánk lemaradását jelzik a térségi országok versenyében. A régiós valutákra vonatkozó jegybanki kimutatás szerint az elmúlt tíz hónap távlatában egyedül a forint gyengült, a többi valuta az elmúlt hetek folyamatai ellenére is erősödést könyvelhetett el. Tavaly május óta a forint 5 százalékot veszített értékéből, mialatt a szlovák korona 4,5, a zloty és a cseh korona pedig 6,5 százalékkal erősödött. Az euróhoz viszonyított lengyel, cseh, szlovák és magyar kamatkülönbözetek tekintetében szintén Magyarország nyújtja a legrosszabb teljesítményt: míg a magyar hozamfelár 3-3,5 százalékos, addig versenytársainké 0 és 1 százalék között mozog, azaz hazánkat hitelezik a legdrágábban a külföldi befektetők. A magasabb kamatok mellett jelentős növekedést mutat a külföldiek által birtokolt magyar állampapír-állomány, amely 2002. január óta több mint 60 százalékkal nőtt. Az idei államháztartási hiány terén sem kedvezőbb a helyzet: a magyarországi 6,5 százalékos GDP-arányos deficittel szemben a lengyel és a cseh hiánymutatók 4 százalék alattiak. A legnagyobb lemaradás az egyes országok finanszírozási igényét mutató folyó fizetési mérlegben mutatkozik. A 9 százalékhoz közelítő magyar deficittel szemben Csehországban 5 százalék alatti, Lengyelországban pedig 3 százalék alatti a hiány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.