Vasárnap reggel hat órától este 7-ig tartó voksoláson 8,076 millió választópolgár élhet alkotmányos jogával a választások első fordulójában. Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője tegnap azt mondta, az illetékes választási bizottságok dönthetnek úgy is, hogy a szavazás ötkor kezdődjék, így mindazok voksolhatnak, akik korán indulnak a gátakra. Szerinte több szavazókört áthelyeztek, az árvíz hátráltatta a felkészülést.
Lakóhelyén – vagy igazolással a lakóhelyétől távol – minden nagykorú magyar állampolgár részt vehet a parlamenti képviselők megválasztásában. Nem feltétel, de a voksolást megkönnyíti, ha az értesítőt ki-ki magával viszi és a szavazókörben átadja a szavazatszámláló bizottságnak. Szavazni csak személyesen lehet. A szavazatszámláló bizottság tagjai ezért – az értesítő átvétele után – elkérik a lakcímigazolványt a személyazonosító igazolvánnyal együtt. Utóbbit helyettesítheti az útlevél, vagy a 2001. január 1-je után kiállított vezetői engedély. A régi típusú személyi igazolvány önmagában is elegendő.
A választópolgár ezután átveszi az előtte lepecsételt két szavazólapot a borítékkal együtt, s ezt a névjegyzék aláírásával igazolja. Az Országos Választási Bizottság (OVB) nemrégiben úgy döntött: a szavazólapot továbbra is csak az egyik oldalán kell lebélyegezni. A törvény nem írja elő, hogy melyiken, ám többnyire az írással ellátott felületre kerül a bélyegzőlenyomat. Pecsét nélkül a szavazólap érvénytelen. A többszöri bélyegzést a törvény nem zárja ki, a szavazatok érvényességének megállapításakor azonban előfordulhatna, hogy az ország 11 ezer szavazatszámláló bizottságában nem mindenütt egyformán értelmeznék az előírást, és érvénytelennek minősítenék a csupán egyszer lebélyegzett lapokat. Az OVB ezért nem látta lehetségesnek, hogy közvetlenül a szavazás előtt, jogértelmező állásfoglalás formájában új előírást vezessen be és az úgynevezett láncszavazás megelőzéséért kétszer pecsételtessen. Ezt parlamenti feladatnak tartotta.
Az érvényes voks
A lepecsételt szavazólapokat csak tollal lehet érvényesen kitölteni. A szavazófülke használata nem kötelező, a szavazóhelyiségben lévő asztalnál is voksolhatnak a választók. A titkosság azonban ilyenkor is követelmény. A két szavazólap közül az egyiknek a segítségével az egyéni képviselőjelöltek közül választhat a szavazópolgár úgy, hogy a jelölt neve mellett található karikába ikszet, vagy keresztet tesz. A másikon a jelölőszervezetek területi listái közül támogathatja hasonló módon a neki megfelelőt. A kereszt vagy az iksz elhelyezése után a polgár borítékba teszi a szavazólapokat, majd a szavazatszámláló bizottság előtt az urnába helyezi. Az OVB nemrégiben úgy döntött, nem írható elő, hogy a szavazólapot is a bizottság színe előtt tegyék a borítékba a választók. Ezt ugyanis a törvény nem tartalmazza, emellett visszás helyzetet teremthetne, ha a választópolgárnak demonstrálnia kellene: íme most helyezi a borítékba a szavazólapot. Sérülhetne a titkosság. A láncszavazás kizárásához – az OVB szerint – erről is az Országgyűlésnek kellene határoznia. A testület végül csupán arról adott ki állásfoglalást, hogy a szavazólapokat nem lehet kivinni a szavazóhelyiségből, mert ez sértené a rendeltetésszerű joggyakorlás elvét. Ha valaki mégis kivisz üres szavazólapot, hogy azt valaki más odakint pénzért „megfelelő” módon kitöltse, majd becsempéssze, s így adja le voksát, azt a választási bizottság nem akadályozhatja meg. Motozás nem lehetséges. Az ilyen magatartást ugyanakkor a büntető törvénykönyv választási csalásnak minősíti.
Tiltott kampány
A szavazóhelyiségből távozó választókat nem zaklathatják a közvélemény-kutatók. Az úgynevezett exit poll felmérések kérdezőbiztosai csupán az épületen kívül érdeklődhetnek, s csak azoktól, akik önként és névtelenül hajlandók válaszolni a kérdéseikre. A szavazókörben elhelyezett, lepecsételt urnát reggel az elsőként érkező választópolgár megtekinti, s aláírásával ellátott dokumentummal igazolja, hogy az urna üres. Az igazolószelvény meglétét az urnabontás után jegyzőkönyvezik. Az első forduló nem hivatalos eredményéről vasárnap este értesülhetünk. A végeredményt legkésőbb április 10-én állapítják meg és hozzák nyilvánosságra. Az idehaza leadott voksokhoz hozzáadják a külképviseleteken megtartott szavazás eredményét is. Az OVB tegnap elvégezte a követségekről hazahozott urnák felbontását. A jelölőszervezetek a vasárnapi voksolásig sem étel, sem ital osztogatásával, sem a szavazók szervezett helyszínre szállításával, vagy egyéb módon nem befolyásolhatják a választók akaratát. Új reklámokat, plakátokat nem helyezhetnek el. Közéleti személyeket a médiumok nem szólaltathatnak meg a választással összefüggésben.

Rendhagyó árverés – melltartók és bugyik milliós tételben a NAV kínálatában