Wolfgang Amadeus Mozart születésének kétszázötvenedik évfordulóját ünnepli az idén a világ. A rövid életű zeneszerzőét, aki az egyetemes művészet emblematikus alakjává vált az elmúlt két évszázadban. Róla kevés azt mondani, hogy lángelme, ő – Bachhoz hasonlóan – olyan korszakalkotó zseni, aki mellett a nagymesterek is eltörpülnek. Törékeny alakjának árnyéka már-már nyomasztóan nehezedik kortársaira és utókorára. „Amit más mestereknek egy életen át tartó gyakorlás is alig ad meg, az ennek a gyermeknek már első érintésre rendelkezésére állt: a zongora-, hegedű- és orgonajáték, a dallamvezetés, a hangszerelés művészete, a fúga, a szonáta, az ária, az opera, a hangverseny formái – mindezt egy pillanat alatt felfogja és szinte utolérhetetlenül mesteri jelleggel gyakorolja…” – idézik a szerzők Richard Benz mondatait. Valóban, rá duplán is igaz a bonmot: zseni az, aki többet tud, mint amennyit megtanult. (Nem mintha Mozart nem tanult volna nagyon sokat.)
Max Becker és Stefan Schickhaus albuma (Mozart élete és műve), amelyet a Kossuth Kiadó adott közre, végigköveti a zeneköltő életét titokzatos gyerekkorától rejtélyes haláláig és méltatlan temetéséig. Elemzi kortársaihoz (Gluck, Johann Christian Bach, Salieri, Haydn) való viszonyát, tragikus házasságát, koncertkörútjait, örökös pénz- és időzavarát. Kitér műveire, operáira és szimfóniáira, versenyműveire és szonátáira. Külön fejezeteket szán a mester utókorának, ezen belül Mozart és a filmművészet, az irodalom, a zene és a tánc viszonyának. Megemlít híres Mozart-előadókat – karmestereket és szólistákat. A könyv sorait át- meg átjárja a Mozart-legenda levegője (az „ördögi” Salieri, Mozart temetése a „sintérparcellába” stb.) – nehéz is elvonatkoztatni ettől a zeneszerző esetében, hiszen sokszor összemosódnak nála a modern világban oly nagyra becsült adatok és tények meg a legendák, amelyek sokszor igazabbak és termékenyebbek, mint egy-egy véletlenszerű esemény.
Ugyancsak a Mozart-évforduló tiszteletére látott napvilágot Donovan Bixley munkája, az Őszinte híve, Mozart (W. A. Mozart elképzelt levelei). Ez utóbbi, karikatúrákkal bőségesen ábrázolt mű inkább a Mozart-divat terméke, mintsem értékelhető hozzájárulás a zeneszerző utóéletéhez és művei ismeretéhez. Ez is hozzátartozik persze e páratlan lángelme holdudvarához, ahogy a hollywoodi filmek és a Mozartkugeln.
(Max Becker – Stefan Schickhaus: W. A. Mozart élete és műve. Kossuth Kiadó, Budapest, 2006. Ára: 4990 forint. Donovan Bixley: Őszinte híve, Mozart. Egmont Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 4999 forint)

Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról