Németország keleti tartományaiban tovább él az NDK-tól örökölt gondolkodásmód az állam atyáskodásáról. Az újraegyesítés óta a hajdani NSZK polgárai úgynevezett szolidáris segítséget nyújtanak a gazdaságilag elmaradott országrésznek, ott azonban a támogatásnak több mint a felét nem arra költik, amit a törvény előír. A nyilvánvaló visszaélésekért mindeddig senkit sem vontak felelősségre.
A politikusok passzivitása milliárdos károkat eredményez. 2005 során tíz és fél milliárd euró állt rendelkezésre a kelet felépítésére. Ötmilliárd-kétszázezer eurót azonban nem az infrastruktúrában még mindig fennálló hiányok pótlására és a gazdaságilag különösen gyenge lábakon álló községek és falvak támogatására fordítottak. Egy, a drezdai Műszaki Főiskola vizsgálataira támaszkodó tanulmány meglátása szerint a pénzt elsődlegesen a bürokrácia kiépítésére, adósságok kiegyenlítésére, rendkívüli nyugdíjemelésre költötték.
A helytelen gazdálkodás ranglistáját Szászország-Anhalt vezeti az ide folyó támogatás hetvenkilenc százalékának elherdálásával. A további sorrend: Thüringia (ötvenkét százalék), Mecklenburg-Elő-Pomeránia (negyvenkilenc százalék), Brandenburg (negyvenegy százalék). Mindössze Szászország-Anhalt tett eleget az előírásoknak. Az anyagi vészhelyzetbe jutott Berlin egyetlen centet sem költött el a szabályoknak megfelelően. A majd négy esztendő óta ismert probléma eddig legalább húszmilliárd euró felszívódását okozta. „Elvárhatatlan teher az adófizető polgárok számára” – szögezi le a tanulmány, és megszigorított ellenőrzésre, a szankciók mechanizmusának felülvizsgálására szólítja fel a szövetségi kormányt.
A pénzügyminisztérium már 2004-ben rámutatott a visszaélésekre, az alkotmánybíróság pedig azt javasolta a magukat károsultnak tartó nyugati tartományoknak, hogy tiltakozásként foglalkozzanak perek megindításának lehetőségével. A pénzügyi tárcát vezető Peer Steinbrück, a keleti országrész támogatását koordináló Wolfgang Tiefensee, sőt a kancellár asszony, Angela Merkel is kritizálta a kialakult helyzetet, de a szövetségi állam, a tartományok és a városok pénzügyeit tervező tanács elodázta a kényes témát. A Drezdában készített tanulmány újabb lendületet adhat a tarthatatlan helyzet megoldását követelő fáradozásoknak: a milliárdokat végre arra a célra fordítani, amelyeket a szabályok előírnak.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére