Forrongó Kelet-Timor

Újabb ausztrál békefenntartók érkeznek Kelet-Timorra, hogy megakadályozzák a napok óta tartó erőszakhullámot. A világ legfiatalabb független országának meglehetősen törékeny társadalmi egyensúlyát a hadsereg nem leplezhető belső konfliktusa ingatta meg.

Munkatársunktól
2006. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összhangban Szukehiro Hasegava, az ENSZ-misszió vezetőjének kijelentésével, Ausztrália több száz katonával növeli rendfenntartó egységei létszámát a kelet-timori béke megőrzéséért. Az ausztrál kontingens bevonásához azért kellett a helyi kormányzatnak folyamodnia, hogy megakadályozza az erőszakhullám terjedését. Az ENSZ-erők felügyeletével zajlik a külföldi diplomaták evakuálása és a lakosság folyamatos beáramlása a környező menekülttáborokba. Pillanatnyi megnyugvást követően helyi tudósítók vasárnap a főváros, Dili peremkerületeiből a központ felé húzódó összecsapásokról számoltak be az ország keleti és nyugati régiójának milíciái között.
A március óta lappangó feszültségek azt követően eszkalálódtak a város utcáin egyre terjedő erőszakká, hogy a körülményeikkel elégedetlen haderő sztrákja nyomán az 1400 fős állomány közel felét elbocsátották. A sereg nagy része a korábbi indonéz fennhatóság ellen küzdő ellenállási mozgalom, a Falintil tagjaiból szerveződött. Az általuk kirobbantott zavargásokban egy hónappal később öten vesztették életüket. Az etnikai alapon is szerveződő milíciák feltűnésével a múlt héten már húszan estek a villongások áldozatául. A függetlenségét formálisan 2002-ben deklaráló ország elnöke, az egykori gerillavezérm Xanana Gusmao saját harcostársait nevezte ki a haderő élére, ami a hatalmi osztogatásból kimaradók érthető ellenszenvét váltotta ki. Mindez csak fokozta azt az amúgy is meglévő politikai bizalmatlanságot, amely a mintegy százezer kelet-timori életét követelő, negyed évszázados megszállás után száműzetésükből szinte ismeretlenként visszatérőket kísérte, akik egy épp csak születő demokráciához képest túl gyorsan avanzsálhattak miniszterré.
José Ramos-Horta külügyminiszter saját kormányát vádolta meg az ellenőrzés elvesztéséért. A politikus kijelentette: a kabinet elsődleges célja jelenleg csak az lehet, hogy párbeszédet alakítson ki a hatóságok és a lázongók között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.