FTC-diadal a kaproncai pokolban

Amint az várható volt, a két finalista magyar csapatból egynek sikerült 2006-ban női kézilabdában európai kupát nyernie. Csakhogy idegenbeli döntetlenje után nem a Győri ETO váltotta be toronymagas esélyét a KEK-ben, hanem a Ferencváros őrizte meg egygólos hazai előnyét Kaproncán. Ha elfogadjuk, hogy a túlzsúfolt versenynaptár jelentette a győriek végzetét, akkor még nagyobb csodálat illeti az egész idény során és Horvátországban is iszonyatos megpróbáltatásoknak kitett Fradit.

2006. 05. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németh András addig mondogatta, hogy a szezon már eddig is hihetetlenül szépre sikerült, úgyhogy nincs miért izgulni, amíg játékosai ezt szép lassan el is hitték neki. Ennek köszönhetően a szerdai bajnoki döntő hajrájában majdnem Győrben is fordítottak, szombaton pedig Kaproncán olykor a virtuozitás határát súroló szellemes támadójátékkal lepték meg az ellenfelet.
A Podravka Koprivnica ellenben görcsölt, mert egygólos népligeti veresége után és az agyontömött hazai lelátók láttán nyilvánvaló volt: itt már csak neki van veszítenivalója. Amíg az orosz Naukovicscsal megerősített, amúgy a horvát válogatottal majdnem egyenértékű alakulat azt hitte, kézilabdában is egyértelműen erősebb, ebben próbált meg felülkerekedni. Amikor kiderült, hogy e helyzetértékelés téves, mert a magyarok döbbenetes lelki és fizikai könnyedséggel rohamoznak, a hazaiak sportágat váltottak. Nem keményen, indulatosan, hanem előre megfontolt szándékkal, durván védekeztek, céljuk jobb esetben a megfélemlítés, de inkább a megsemmisítés lehetett.
A fradisták azonban nemhogy nem rettentek meg, de vállalkozó kedvben is egymást múlták felül. A közelmúltban több ziccert hibázó és emiatt magát folyamatosan marcangoló Kirsner – hiába, ő még a lelkis korosztályhoz tartozik – mellett Tóth Tímea is brillírozott, és végül nyolc gólig jutott, de a két szlovák, Mraviková és Uhraková, valamint a két fiatal, Laluska és Kamper is azt a régi, mindenen és mindenkin áthatoló Fradi-szellemet idézte meg. (Utóbbi kettő nyáron mégis klubot vált, de ez más történet.)
A Ferencváros folyamatosan 3-4 góllal vezetett, az első félidő utolsó percében még mindig nem az eredményre vigyázva, hanem a lendülettől tovább robogva 20-14-re növelte az előnyt, fordulás után pedig 25-16-ra húzott el. Itt álomnak is szép, ott rémálomnak is borzasztó. Az egyetlen szektorba bezsúfolt, hőgutától fenyegetett, a helyi rendőrök által folyamatosan zaklatott Fradi-tábor eufóriában tombolt, a kaproncaiak csalódása és elkeseredése pedig nőttön nőtt. Ez egyesekből apátiát, másokból gyilkos dühöt váltott ki, és mert utóbbiak közül néhány „sportoló” is akadt, a pályán valóságos embervadászat zajlott. Ráadásul a szlovák bírók is egyre inkább cinkossá szegődtek, a „szabad a vásár” hangulatára ráérző horvátok pedig mérlegelés nélkül vetettek be minden eszközt.
Fokozatosan fel is zárkóztak, sőt, az utolsó pillanatokban ki is egyenlítettek, egygólnyira voltak a kupadiadaltól. Méltatlan és érdemtelen siker lett volna, de ez a legkevésbé sem zavarta őket; mégis győzött a Ferencváros, és az igazság, és mert a sportban annyiszor tapasztaltuk ennek az ellenkezőjét, most kétszeresen édes volt e bravúr. Az utolsó, mindent eldöntő gólt Kirsner Erika csapatkapitány vágta be, így a Ferencváros 33-32-vel, kétszer egy góllal nyerve szerezte meg a kupát. Németh András tizennégy éves edzősködése első kontinentális klubtrófeáját, az EHF-serleget, amelyet lassan magyar hitbizománynak is tekinthetünk. Hiszen az elmúlt évtizedben Debrecenben és Dunaújvárosban is őrizték, tavaly Székesfehérvárra vitte a Cornexi, és most is csupán hatvan kilométernyit kell majd fuvarozni. A 2005/2006-os rajttól kezdve ennél sokkal nagyobb utat tett meg az FTC, amit Németh András – akivel holnapi számunkban közlünk hosszabb interjút – így idézett fel:
– A csapat folyamatosan fejlődött, remek közösségi szellemének és taktikai fegyelmezettségének köszönhetően igazán nagy feladatok megoldására vált képessé. A kupában gyakorlattá vált, hogy az első mérkőzés tapasztalatai alapján sikerült alaposan felkészülnünk az ellenfélből, ezzel kerekedtünk felül az elődöntőben az ukrán Zaporozsjén és most a Koprivnicán is. Az elmúlt év edzői pályám egyik legnagyobb szakmai sikere, de ezért természetesen a játékosaim érdemelnek óriási köszönetet.
A hála persze kölcsönös, és nem csak kétirányú. Hanem eléri a Fradi kézilabdacsalád minden tagját, a kaproncai pokolból mennybe ment játékosokkal és szurkolókkal együtt.

Győri bánat. Balogh József, Győr polgármestere a bajnoki cím szerdai ünneplésekor büszkén jelentette ki, meglesz a duplázás. A szurkolók persze azonnal lehurrogták: mi az, hogy meglesz, már meg is van, hiszen az ETO kézilabdacsapata már a Magyar Kupát is megnyerte korábban, a KEK már a triplázást jelenti majd. Csakhogy a jelek szerint a múltat sem ismerő városi elöljáró mintha a jövőbe látott volna, mert a lányok elszalasztották a mesterhármast; szombaton ötödik kontinentális kupadöntőjüket is elveszítették.
Egy hete Montenegróban 25-25-ös döntetlent értek el a győriek, és miután hét közben hazai elsőségüket már megvédték a Ferencvárossal szemben, a KEK-döntő viszszavágója a többség számára lefutottnak tűnt. A máskor fergeteges közönség is inkább csak szurkolgatott, de ennél nagyobb baj, hogy a pályán is hiányzott a szükséges plusz. Illetve Görbicz Anitában benne volt, és bár ő már több mérkőzést nyert meg gyakorlatilag egyedül, egy európai kupafinálé azért más szint. Ahhoz csapat kell, egyéniségekkel.
Ezúttal azonban ez is, az is hiányzott. A Buducsnoszt Podgorica végletekig eltökélt játékosai könynyedén törték és lőtték át a hazai védőfalat, a másik oldalon pedig Bradeanu alibizett, Mörtel öt kísérletéből ötöt rontott, a szélsők is alig jutottak ziccerhez, de ha mégis, abban sem volt sok köszönet. A montenegróiak a 10. perctől folyamatosan vezettek, és növelték is előnyüket, Róth Kálmán pedig akárhogy forgatta az összeállítást, nem találhatott jó variációt. Ahhoz a szombati teljesítmények alapján hat, de legalább három-négy Görbicz kellett volna. De ő természetesen egyedül volt, és hiába szórt 11 gólt, csodát nem tehetett. A különbség a második félidőben öt gólnál állandósult, és a hazai hajrá – a szokásoshoz képest inkább „hajrácska” – ezt csak háromra tudta csökkenteni. A Podgorica abszolút megérdemelten nyert 26-23-ra, és kaparintotta meg egy-egy győzelemmel és döntetlennel a KEK-serleget. A függetlenségét tegnap minden bizonynyal megszavazott ország első hősei így a kézilabdás lányok, vagy inkább amazonok lettek, Győrben viszont elhamarkodottan tettek meg minden előkészületet a főtéren az ünneplésre.
Így szegény Róth Kálmánnak is a magyarázkodás maradt, bár okot éppen többet is könnyen találhatott a vereségre. Talált is: „Rá kell nézni a versenynaptárra, az mindent megmutat. Az ellenfél csak ránk készülhetett, nekünk viszont öt erre alkalmas játékossal a Magyar Kupát és a bajnokságot is sikerült megnyernünk. Mostanra mindenkinek kimerültek a tartalékai, egyedül Görbicz Anita tartotta magát, de ő a világ legjobbja. A többiek, sajnos, nem azok.” Görbicz tehát nem akármilyen dicséretet kapott mesterétől, de ez és tizenegy gólja cseppet sem vigasztalta, amikor kijelentette: „Szégyen, hogy ilyen közönség előtt ennyire voltunk képesek, és ezt a többiek nevében mondhatom. Néhányan a kötelezőt sem vállalták el, ezért részünkről figuratív játékról szó sem lehetett. Pedig a kézilabda csapatjáték.”
Vagy ha mégsem, annak sajnos megvannak a következményei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.